fbpx
На фокусНаука и технологииНовиТехнологии

Сателитите Star Catcher за предаване на енергия на орбита могат да се превърнат в пробив за развитието на космическата инфраструктура

Американският стартъп Star Catcher Industries представи амбициозен проект за създаване на енергийна мрежа в околоземна орбита. Според разработчиците новата система трябва да се превърне в ключов елемент в развитието на космическата индустрия, осигурявайки сателити и други космически апарати с необходимата енергия.

Същността на проекта е да се разгърне в орбита мрежа от сателити, които ще събират слънчева енергия и ще я предават на други космически апарати под формата на микровълново лъчение. Според създателите това значително ще увеличи енергийните възможности на сателитите, което ще разкрие нови перспективи за тяхното приложение, включително за по-сложни научни изследвания, развитие на космическия туризъм и разширяване на спътниковите комуникации.

С постоянното нарастване на броя на орбиталните апарати и респективно увеличението на тяхната консумация на енергия, необходимостта от надежден източник на енергия става критично важна. Очаква се до 2030 г. в ниска околоземна орбита да има около 40-50 хиляди сателита, които ще се нуждаят от мощност около 840 MW ( понастоящем тя се оценя на 40 MW) , която да осигурява техните потребности от електроенергия и космическата мрежа на Star Catcher може да се превърне в ключов елемент в тази инфраструктура.

Слънчевите панели на типичен сателит в ниска околоземна орбита генерират средно 1000-1500 W. Това е приблизително аналогично количество енергия, което използва един домашен хладилник. В Star Catcher смятат, че в бъдеще космическите апарати ще използват мощност, необходима за захранването на цяла къща или дори повече. Сателитите Star Catcher Power Node ще събират достатъчно слънчева енергия, за да осигурят до 150 kW капацитет на предаване, разделен между множество клиентски спътници. По тяхна идея клиентите ще могат да закупуват електроенергия на база годишен абонамент или според своите нужди. Космическата електропреносна мрежа също така ще може да помага на космически апарати, които изпитват проблеми със захранването с електроенергия, например при нарушена функционалност на фотоволтаичните си модули. Планира се сателитите на електропреносната мрежа на Star Catcher да са на орбита на 1500 км. над Земята.

Star Catcher ще предава мощност към клиентските сателитни слънчеви батерии в широк спектър, съвместими със съвременните фотоелементи с троен преход Източник: Star Catcher

Според основателя на стартъпа Андрю Ръш енергийната инфраструктура стои в основата на цивилизацията и индустрията, и целта на компанията е да разшири този фундамент към космоса. Инвеститорите в стартъпа са уверени, че тази технология може да революционизира космическата индустрия, подобно на начина, по който SpaceX промени пазара на космически изстрелвания.

Финансирането на проекта вече е започнало. Компанията е успяла да събере 12,25 милиона долара от фондовете за рисков капитал Initialized Capital и B Capital при участието на Rogue VC. Това ще позволи да започне разработването на ключовите технологии и създаването на сателитни прототипи.

Реализацията на проекта Star Catcher може да се превърне в истински пробив в космическата индустрия. Енергийната независимост на космическите апарати ще намали тяхната цена, ще повиши надеждността и ще отвори нови възможности за комерсиално използване на космоса. Въпреки това остават да бъдат преодолени много технически предизвикателства по отношение на ефективното предаване на електроенергия на дълги разстояния и безопасността на системата.

Ако всичко върви по план, Star Catcher смятат да изведат в орбита през декември 2025 г. прототип в умален мащаб на сателит за предаване на енергия, който да демонстрира заедно със спътник-клиент възможностите на технологията директно в орбита.

Източник

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments

Харесайте ни :-)


This will close in 25 seconds

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x