Технологии на бъдещето: как облачните решения променят познатите бизнес процеси
Днес облачните решения набират все по-голяма популярност и навлизат във всички сфери на бизнеса, а анализаторите прогнозират дългосрочен успех на технологията – до 2029 г. обемът на пазара на този вид услуги се предполага, че ще бъде около $375 – 400 млрд. Ето някои от основните възможности на облачните решения и потенциала за тяхното развитие.
Какво представляват облачните приложения?
Облачните приложения представляват софтуер, който се хоства на отдалечени сървъри и работи онлайн. Потребителите имат достъп до приложения от всяка точка на света, като единственото условие е да има достъп до интернет. В това се състои ключовата разлика от традиционния софтуер, който се инсталира и работи на компютри или сървъри вътре в дадена организация.
Компаниите все повече се отказват от използването на традиционни изчислителни клъстери в полза на облачни решения – това се случва, включително и поради промените в обичайната технологична среда. Пандемията също оказа сериозно влияние върху развитието на работните процеси: почти всички компании бяха принудени да прехвърлят служителите си на дистанционна работа. Този преход радикално промени ситуацията на пазара на информационни технологии. Облачните решения изведоха традиционните процеси на ново ниво: вече няма нужда да съхранявате всичко на локален компютър и служителите могат да работят в едно пространство, намирайки се в различни градове и държави.
Все повече компании отбелязват, че „готовността за дистанционна работа е нова задължителна характеристика на модерното предприятие“. Разходите за облачни технологии нарастват, а необходимостта от организиране на условия за дистанционна работа става нещо обичайно. Подобни тенденции потвърждават големите перспективи пред облачните решения. Експерти изчисляват, че до 2025 г. светът ще съхранява в облака около 200 зетабайта (2 милиарда терабайта) .
Видове облачни приложения
Облачните приложения се разделят според възможностите, които те предоставят на своите клиенти. Някои от най-често срещаните модели са SaaS (Software-as-a-Service – Софтуер като услуга), IaaS (Infrastructure-as-a-Service – Инфраструктура като услуга), PaaS (Platform-as-a-Service – Платформа като услуга).
Моделът SaaS предоставя готови приложения през интернет. Има система за абонамент за потребителите. Няма нужда да инсталирате или поддържате приложението, то се управлява изцяло от доставчика.
Примери за популярни продукти, базирани на модела SaaS: Spotify, Zoom, Netflix, Google Docs, Trello, Dropbox.
Моделът IaaS се смята за най-гъвкав. Този формат на работа осигурява достъп до виртуална инфраструктура, включително сървъри, мрежи и съхранение на данни. Потребителите могат да управляват тази инфраструктура, да внедряват приложения и да съхраняват данни.
Примери за продукти, базирани на IaaS решения: Amazon Web Services, Google Cloud, Microsoft Azure.
Моделът PaaS предлага инструменти за инфраструктура и разработка на приложения. Системата позволява на разработчиците да изграждат, тестват и внедряват приложения, без да се налага да се фокусират върху детайлите на инфраструктурата.
Примери за продукти, базирани на PaaS решения: Google App Engine, Amazon Simple Queue Service.
Облачните приложения също така се класифицират според метода на взаимодействие на потребителя с тях. Те могат да бъдат:
Частни: инфраструктурата се използва само от една компания.
Публични: Доставчикът на облачна система предоставя решението, като го „дава под наем“.
Хибриден формат: инфраструктурата е частично отворена за обществено ползване, но остава частна в някои аспекти.
Всички тези опции могат да бъдат комбинирани в един продукт, принципът на работа се регулира от доставчика и настройките за достъп.
Къде и как се използват облачните приложения?
Облачните приложения предоставят редица възможности за използване. Ето някои от най-популярните сред тях:
SaaS инструменти
През 2022 г. 45% от общите приходи от облачни решения идват от SaaS продукти. Автоматизирането на бизнес процесите чрез използването на облачни решения ви позволява да намалите ръчните операции, да увеличите прозрачността на работата и координацията на служителите.
Примери за такива инструменти са: Jira, Confluence и Bitbucket. Те помагат за централизиране и версифициране на данните и кода. Пример за това са бързо набиращите популярност през последните няколко години услуги на Atlassian. Ерик Витман, главен изпълнителен директор на Atlassian, отбеляза, че нарастването на клиентите на Bitbucket е с около 80% и то вече се използва в една от всеки три компании от Fortune 500.
IaaS решения
Отличен пример за използването на такива решения е случаят с компанията Spotify. Тя беше изправена пред рязко нарастване на търсенето на памет за съхранение на данни, което предизвика редица проблеми в работата на системата. Увеличаването на обема на потребителските заявки доведе до прекъсване на системите, което доведе до намаляване на нивото на лоялност на клиентите към музикалната услуга. За да разреши този проблем, Spotify се обърна към Amazon Web Services, което им позволи да мащабират своето съхранение на данни с прости настройки.
PaaS продукти
Пример за такова решение е платформата Heroku. Тя предоставя на разработчиците инструменти и среда за изпълнение, поддържайки множество езици за програмиране като Java, Ruby, Node.js и Python. Тя също така предоставя допълнителни бизнес инструменти: CloudAMQP за организация на опашките за съобщения, Librato за следене производителността на приложенията, Deploy Hooks за известия за внедряването и плановика Heroku Scheduler за изпълнението на планираните задачи. Продуктите на Heroku се отличават от конкуренцията с това, че клиентите не трябва да внедряват всеки инструмент поотделно, тъй като всички те се съдържат в едно PaaS решение.
Възможностите на облачните приложения
Споделяне на мощностите
Едно от основните предимства на облачните приложения е гъвкавостта и мащабируемостта. Когато възникне необходимост от увеличаване на ресурсите в инфраструктурата на компанията, този проблем се решава бързо и лесно чрез въвеждане на допълнителни облачни решения. Компаниите могат бързо да персонализират и адаптират облачните приложения към своите нужди: да наемат само необходимите им ресурси, да ги променят, докато растат или при смяна на приоритетите.
Възможност за свързване към глобалната мрежа
Всеки потребител с достъп до Интернет може бързо да обменя файлове и данни с колеги, клиенти и партньори от всяка точка на света. Това решение помага за ефективна работа, особено когато членовете на екипа се намират в различни части на света.
Виртуализация
Облачните технологии ви позволяват да създавате виртуални екземпляри на хардуерните ресурси, като сървъри, хранилища на данни и мрежови устройства. Решението осигурява гъвкавост и отказоустойчивост на системите, помага за централизирано управление на системния ландшафт и ефективно координиране на работата на изчислителните ресурси. Подобни решения осигуряват гъвкавост и стабилност на системите, насърчават ефективното управление на изчислителните ресурси и централизирано управление на системния ландшафт.
Регулируем мащаб
Мащабиране може да се постигне чрез разширяване по хоризонтала, по вертикала и по диагонала. Вертикалното мащабиране се осъществява чрез увеличаване на общата мощност на дисковете, паметта и мрежовия капацитет. Хоризонталното разширяване се осигурява с помощта на увеличаване на броя на изчислителните ресурси. А диагоналното разширение предполага комбинация от тези две опции.
Разнообразие от решения
Поради нарастващото търсене на облачни приложения, на пазара се появяват все повече доставчици, които предлагат различни решения. Това дава възможност за избор на най-подходящата алтернатива, която да отговаря на изискванията и спецификата на компанията.
Бъдещето на облачните технологии
Според консултантската компания Gartner глобалният пазар на публични облачни услуги през 2024 г. ще нарасне с 20,4%. В бъдеще се очаква стратегията Multi-Cloud да става все по- популярна, тоест няколко облачни провайдера да бъдат използвани за разпределяне на натоварването. Това ще помогне за решаването на проблема с обвързването само с един доставчик, да се оптимизират разходите и да се повиши устойчивостта към грешки в системата.
Друга тенденция, която ще набира скорост, е Cloud Native. Това са приложения, които включват контейнери, микроуслуги и оркестратори. Те помагат за осигуряването на мащабиране, мобилност и стабилност на облачните услуги.
Като отделна перспективна област в развитието на облачните технологии може да се класифицира интеграцията с AI решения. Този подход ще отключи потенциала на интелигентната автоматизация, прогнозния анализ и персонализирания опит. Това ще помогне на облачните доставчици да оптимизират разходите и да опростят настройката на работния процес. Компанията IDC (International Data Corporation) прогнозира, че пазарът на облачни AI решения ще достигне 550 милиарда долара до 2025 г.
В момента само 11% от компаниите криптират чувствителни данни, които те качват в облака. Това може да доведе до изтичане на данни както за самите компании, така и за техните клиенти. Ето защо важна посока в развитието на технологиите е въпросът за обезличаването и криптирането на чувствителната информация. По този начин повишаването на сигурността при използването на облачни решения в бъдеще ще доведе до повишаване на ефективността, нивото на автоматизация и съответно конкурентоспособността на бизнеса.