fbpx
ЛюбопитноОбществотоСамопознаниеЧовекът

По-малко агресия, повече мислене: 6 предимства на умерените възгледи

Умерените възгледи ви позволяват да изпитате пълнотата на живота и възпитават навика да препроверявате фактите, когато това е необходимо.

Защо е толкова важно да общуваме с хора, които могат да изразят фини или умерени гледни точки по широк кръг въпроси, касаещи светът и живота около нас, а така също и по тривиални теми? В последно време независимо дали става въпрос за плюсовете и минусите на изкуствения интелект или за президентските избори, поляризацията на мненията и непримиримостта изглежда стават по-скоро норма, отколкото изключение.

Парадоксът е, че това силно противоречи на това, което здравият разум и науката диктуват, а именно, че повечето неща, включително силата на мненията и убежденията, трябва да следват средния път (по Буда) или просто да са умерени по дефиниция.

В ситуация за предстоящ избор било то на парламент или президент политическите дебати и предизборните кампании силно се нажежават, и затова е особено важно да се замислим за човешкия потенциал, тоест способността и желанието да се поддържат умерени възгледи и да се вземат рационални решения въз основа на факти и доказателства, а не на база на действия, основаващи се на емоционални или егоцентрични подбуди.

Това е особено важно, тъй като общувайки с други хора, винаги е много по-полезно да намираме компромис между техните възгледи и нашите собствени. В идеалния случай трябва умеем да разбираме и приемаме нещата от гледна точка на другите хора, дори ако техните ценности и убеждения са доста различни или дори несъвместими с нашите.

Екстремистките възгледи са елементарни, защото избягват двойствеността и неяснотата. Те създават илюзията за яснота и сигурност. Така пестим когнитивни ресурси и укрепваме самооценката си. Един от най-лесните начини да се чувстваме умни е да изкривим реалността по начин, който да пасне на нашите ценности, убеждения и стремежи.

И все пак умереността на възгледите ни дава много по-широка картина за света и живота около нас, и ни предоставя ясни, макар и в много случай недооценени предимства. Ето и някои от тях.

Проверка на реалността

Реалността няма да изчезне само защото сте спрели да мислите за нея. Разбирането на света е ключът към точното прогнозиране на ключови събития в ежедневието. Съгласете се, това е важно за изграждане и поддържане на здрави взаимоотношения с другите и постигане на личен и професионален успех.

Напротив, изкривяването на реалността е свързано с клинични синдроми и психопатологични разстройства, които пречат на нашето физическо и психическо благополучие и представляват голямата част от проблемите във вътрешния ни свят. Умерената гледна точка е почти винаги рационална, тя е по-близо до реалността, отколкото крайните, екстремни възгледи, които подменят или изкривяват фактите.

Гъвкаво мислене

Адаптивността на интелекта ни позволява да общуваме с по-широк кръг от хора. Добрата новина е, че тъмните векове на Средновековието отдавна са отминали, съвременният свят прави всичко възможно да създаде атмосфера на разнообразие и приобщаване, така че големите общества (и организации) да могат да приемат хора от различен произход или социален слой на обществото. Това означава не само да сме толерантни един към друг и да живеем в мир, но и да развиваме креативни и иновативни модели на поведение като екип.

Способността ни да създаваме нещо ново се подобрява значително, ако сме в състояние да се отдалечим от едномерното мислене и да погледнем на нещата от различни гледни точки. Това е и предпоставка за по-богат социален живот и ефективно сътрудничество с хора, които не споделят напълно нашите ценности и убеждения.

Способността да се вижда сложността около нас

Природата е сложна, особено човешката. Ако всичко беше просто, тогава светът нямаше да е пълен с пристрастия, необективност и несъвършенства, както е сега. От друга страна, голяма част от напредъка през последните хилядолетия е пряк резултат от способността да се справяме със сложността, да търпим двусмислеността и много по-надълбоко да вникваме в нееднозначни ситуации. Всичко това демонстрира мощната сила на човешкия интелект, особено когато го използваме колективно чрез сътрудничество. Не е изненадващо, че редица изследвания показват положителна връзка между способността да се търсят решения в условия на неопределеност и когнитивните способности.

Широк спектър на жизнения опит

Всеки човек има множество „аз“, тъй като животът изисква от нас да играем различни социални роли (напр. шеф, служител, син или дъщеря, партньор и т.н.). Само тесногръдите или фанатизирани хора свеждат своята личност и себеусещане до едно определение или измерение.

По принцип хората се различават по степен на сложност на личността си. Само малка част от тях могат да съчетават необичайни, понякога несъвместими черти на личността, като например да си веган и да обичаш оръжията. Много често интересните хора, оказали се на кръстопътя на живота, се оказват аутсайдери, които не могат да оправдаят ничии очаквания. Както отбелязва Оскар Уайлд тайната на щастието се крие в това да имаш много строги морални правила и да можеш да ги нарушаваш. Това, казва той, е много по-приятно от липсата на каквито и да е правила или постоянното спазване на строги принципи. По същия начин самодостатъчността засилва личния хедонизъм, премахвайки бариерите, които сами си поставяме, за да ограничим собствената свобода и възможността да експериментираме.

По принцип хората се различават по степен на сложност на личността си. Само малка част от тях могат да съчетават необичайни, понякога несъвместими черти на личността, като например да си веган и да обичаш оръжията. Много често интересните хора, оказали се на кръстопътя на живота се оказват аутсайдери, които не могат да оправдаят ничии очаквания. Както отбелязва Оскар Уайлд тайната на щастието се крие в това да имаш много строги морални правила и да можеш да ги нарушаваш. Това, казва той, е много по-приятно от липсата на каквито и да е правила или постоянното спазване на строги принципи. По същия начин самодостатъчността засилва личния хедонизъм, премахвайки бариерите, които сами си поставяме, за да ограничим собствената свобода и възможността да експериментираме.

Устойчивост към психологически манипулации

Екстремното мислене води до категорично виждане за света, което подкопава рационалното мислене и ни прави по-податливи на чуждо влияние и убеждение. Всъщност, колкото по-силно е убеждението, че не трябва да правим определено нещо, толкова по-лесно е да ни манипулират да предприемем друго действие.

Тясното мислене ни прави жертва на самозалъгването. Ние постоянно търсим потвърждение на нашите възгледи и убеждения, и приемаме безкритично всяка история или възглед за света, който потвърждава нашите предубеждения. Това е идеалния начин да излъжем сами себе си и да се накараме да да мислим, че нашите предубеждения са категорични факти.

По-малко агресия и защита

Предразсъдъците и дискриминацията произтичат от авторитарното мислене и потребността да се чувстваме по-добри от другите. Това води до факта, че ние започваме да се отнасяме еднозначно към света. По този начин свеждаме хората до своите лични мисловни модели за това как трябва да бъдат нещата.

Умерените възгледи дават възможност и търпение да разбираме хората такива, каквито са в действителност. Това значително намалява предразсъдъците, предубежденията и антисоциалното поведение. Освен това по този начин много по-малко хора ще чувстват необходимостта да унижават другите, за да се почувстват те по-добре, тъй като предразсъдъците и дискриминацията винаги се коренят в дълбоката лична неувереност.

Умерените възгледи в известна степен са свързани с личностните черти и ценности и по-специално със слабата склонност към авторитарно поведение. Въпреки това може още много да се направи , за да станем по-малко радикални и по-умерени във възгледите и мисленето си. Например, опитайте се да прекарате време с хора, които мислят различно от вас, както и с такива, които идват от различни сфери на живота и имат различни ценности и възгледи. Излагането на медии и новини извън вашия информационен балон, както и търсенето на нови преживявания като цяло, помагат да се разширят хоризонтите и да се разрушат ограничените убеждения и твърдите възгледи.

Дори изкуственият интелект с помощта на такива инструменти като ChatGPT и Perplexity може да помогне да се вникне в различни гледни точки, например по противоречиви политически въпроси. Просто, молейки тези големи езикови модели да приемат аргументите на двете страни в спора или представяйки причини защо някой вярва в едно нещо или подкрепя друго, можете да научите факти, които обикновено пренебрегвате или не знаете.

Недостатъците на умерения подход

Ако искате да подхождате към всеки въпрос без предубеждения и внимателно да обмисляте всички плюсове и минуси на различните гледни точки, то тогава ще изразходвате изключително много енергия за когнитивни усилия (мозъкът ни използва между 20 и 30% от нашата енергия), което сигурно не е много ефективно и отнема много време.

От друга страна, ако позволите на своите когнитивни „мускули“ да отслабнат, ще получите съмнителни преимущества и много от недостатъците, които са в основата на шестте пункта по-горе. В един все по-тесногръд свят, ако сте твърде отворени към нееднозначността и умереността, това може предизвика чувството, че изглеждате като „странник“ и да затрудни разбирателството с другите, особено ако те са свикнали да виждат всичко в черно-бяло.

И накрая, много по-сложно е да разберете как да се държите или какво да правите в дадена ситуация, ако имате амбивалентни възприятия за света като цяло. Гардеробът на Алберт Айнщайн се състоял от еднакви комплекти, така че да не му се налага да си губи времето за обмисляне какво да облече.

Всички морални кодекси, независимо дали са религиозни, политически или интелектуални, служат на една цел: да се избегне загубата на ненужно умствено усилие, което свързва стимули или събития от околния свят със специфични поведенчески реакции. Начинът на живот по опростени схеми има своите предимства, но ако сте дочели до тук, по всяка вероятност това не се отнася за вас.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments

Харесайте ни :-)


This will close in 25 seconds

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x