fbpx
На фокусСамопознаниеЧовекът

Да подобриш живота си чрез via negativa

Ако се чувствате в задънена улица, фокусирайте се върху нещата, които не харесвате и е много вероятно това да ви помогне.

Как върви постигането на новогодишните цели? Не е добре? Ако е така, не се притеснявайте! Не сте сам в тази компания.

Ако вашите цели са се превърнали в статистика, то може да обърнете към нов подход за останалата част от годината: списък с анти-решения. Това са нещата, които искате да избегнете да правите през остатъка на годината, а може би и след това, като например да прекарвате време с определени хора, общуването с които не ви носи положителни усещания, или пък да ходите на места, които не харесвате. Това може да изглежда твърде негативно, но всъщност този подход за подобряване на живота се основава на древната философска концепция, известна като via negativa.

Концепцията за via negativa е била популяризирана в два древни християнски трактата, за които се смята, че са написани от Дионисий Ареопагит, теолог от пети или шести век. Дионисий пише, че Бог не може да бъде описан с никакво светско понятие или име и че Той може да бъде познат само чрез съзерцание на това, което не е. Този парадокс се среща и в писанията на Тома Аквински, който в своята Summa Theologiae от 13-ти век твърди, че ако мислите, че разбирате Бог означава, че вие не го разбирате.

Звучи малко налудничаво. Но не бързайте. В основата си via negativa стои признанието, че когато не знаете правилния път, можете да го откриете, фокусирайки се върху това, което точно не е наред. Ако се чувствате блокирали, да речем, в работата или в връзката си, но не знаете какво да направите, за да подобрите ситуацията, via negativa може да е точно това, от което се нуждаете.

Хората използват светската версия на via negativa през цялото време, без да го осъзнават. Например, след уикенд на плажа с роднини вероятно можете да изброите много по-лесно досадните моменти от приятните, дори ако пътуването като цяло е минало добре.

Това не е непременно свързано с факта, че сте лош човек. Във всеки от нас присъства това, което психолозите наричат „отрицателно пристрастие“ – тенденцията да забелязвате във всяка ситуация онези детайли, които не харесвате, а не обратното. Този предразсъдък вероятно се е развил с цел самозащита: в миналото пропускането на потенциална заплаха (например ядосано лице) е можело да ви коства живота, докато пропускането на малка радост (като нечия мила усмивка) не е било толкова рисковано. Отрицателните пристрастия помагат също така да се обясни това, което някои психолози наричат „коефициент на позитивност“ – за да класифицираме едно преживяване като положително, трябва да изпитаме много повече добри емоции, отколкото лоши.

Отрицателното пристрастие може да ни изглежда като негативна наша особеност, но е изключително полезно, ако го използваме правилно с помощта на via negativa. Както твърди икономистът Насим Николас Талеб ( бащата на „Черния лебед“) в книгата си „Античупливост“, via negativa ни дава „субтрактивно познание“, което е специфично и целенасочено, и ако му обърнем внимание, можем осезаемо да подобрим положението си.

Вземете за пример уикенда на плажа. Когато се приберете у дома, ще имате готов списък с преживяванията, които сте имали, и лесно можете да определите тези, които не са ви харесали и не искате се повторят следващия път (например да сте заедно със зет си). Обратното, нещата, които можете да добавите (например добър приятел и семейството му ), са положителни само хипотетично. Знанието, свързано с елиминирането на негативен фактор (субтрактивното знание) е с почти гарантиран положителен ефект, докато адитивното знание ( с добавяне) често е само предположение.

За да използвате via negativa, за подобряване на живота си, може да започнете със съставянето на списък със задачи „какво да не правите“, който да допълва вашия списък с обичайните задачи. Запишете нещата, които правите по навик или задължение, които даже на подсъзнателно ниво ви влияят негативно. Възможно е да решите да започнете да избягвате някои токсични приятели или колеги. Може да поискате да изтриете акаунтите си в социалните медии или сериозно да намалите присъствието си там, защото това ви отнема много време и ви кара да се чувствате самотни.

Тази стратегия работи и в много други области на живота. Например via negativa може да ви помогне при някои сериозни промени във вашия живот, например излизане в пенсия. Ако се започне със съставянето на списък, кои елементи от досегашния професионален и социален живот не са ви удовлетворявали, по всяка вероятност ще се окаже, че това е било усещането от постоянното бързане от ангажимент в ангажимент, като някои са носили особено отрицателни усещания. Но пенсионирането не означава да не правиш нищо; това е просто да се отървеш от онези части от графика си, които ти пречат и да акцентираш на това, което ти харесва. Най-добрите планове за пенсиониране започват със списък с неща, които трябва и не трябва да се правят, което води до разтоварване на графика и със сигурност ще подобри усещането за удовлетвореност.

По същия начин може да се постъпи и след неуспешна връзка. В такъв момент много хора се питат как е можело да избегнат грешките, довели до последната раздяла. Отговорът е чрез via negativa. След като връзката е приключила, можете да съставите списък с всички аспекти на вашия романс, които са били проблематични и които е трябвало да избягвате, ако това въобще е било възможно. Бъдете много конкретни, като „не вземай заедно с него/нея домашен любимец“ или „не се мести в неговия/нейния апартамент“. Когато започнете нова връзка, не забравяйте да проверите списъка си с „отрицателен опит“, така че неврохимичният прилив от новата любов да не залее отрицателното пристрастие, формирало се мозъка ви от предната връзка.

Методът via negativa може да е полезен и при съществуващи връзки, които не вървят добре. Ако това се отнася за вас и вашия партньор, седнете заедно и се запитайте: “Какво точно правим, което ни прави нещастни?” След това решете заедно как да се отървете от всичко отрицателно, което вреди на връзката ви.

Методът via negativa може да реши много практически проблеми. Но по-важното е, че той е способен да ни даде самопознание, което не можем да постигнем по друг начин. Много традиции учат, че във всеки от нас има истинско „Аз“, което е трудно да се види ясно. Индуизмът, например, предлага концепцията за Атман, който е истинското ни „Аз“. Но до Атман е трудно да се стигне, защото е скрит зад упадана – привързаности под формата на суета, дрънкулки и разсейващи фактори. Например, ако винаги представяте себе си пред другите от гледна точка на работата си, вие им предлагате символ на себе си, а не истинската си същност и вероятно правите това и в собствения си ум, което води до духовна празнота.

Решението не е да се опитвате да гледате на себе си през облака от своите привързаности, а да започнете процес, най-добре изразен в санскритския израз neti-neti, което означава „не това, не това“. Става въпрос за елиминиране на това, което не е истински ценно за вас, например вашата кариера, парите, външния вид, имиджа в социалните медии. Направете си списък и се стремете всеки ден да си напомняте това, което не сте. Много е вероятно чрез via negativa отново да се запознаете със себе си.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments

Харесайте ни :-)


This will close in 25 seconds

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x