„Вие вече не сте клиент, а продукт“: СЕО-то на Apple Тим Кук за технологиите, големите данни и бъдещето
СЕО-то на Apple Тим Кук често прави публични изказвания и участва в различни мероприятия, като последното му участие бе на конференцията „Компютри, конфиденциалност и защита на данните“. Ето и някои негови мисли от това и други изказвания, посветени на ценността на данните, конфиденциалността, технологиите и бъдещето.
За защитата на данните
„ По въпроса за конфиденциалността, аз мисля, че това е един от главните проблеми на 21-век. По важност той стои може би на едно ниво с промяната на климата“.
„Етичният изкуствен интелект е толкова важен, колкото и етичното събиране на данни. Не трябва да се концентрираме само на единия проблем. Тези явления вървят в тясна връзка и днес имат първостепенно значение“.
„По време на дезинформация и теории за заговори, подхранвани от алгоритми, ние повече не можем да се прикриваме с теорията, че всяко взаимодействие в областта на технологиите е с добри намерения, събирайки колкото се може повече данни. Не трябва да се допуска социалната дилема да се превърне в социална катастрофа.“
Кой и защо събира данни?
„Технологиите не се нуждаят от огромни масиви лични данни, обединени от десетки уебсайтове и приложения. Рекламата съществуваше и процветяваше в продължение на десетилетия без това явление. Пътят на най-малкото съпротивление рядко е пътя към мъдростта.“
„На нас ни се струва, че никоя информация не е изключително лична или твърде персонална, за да не бъде тя проследявана, монетизирана и агрегирана, за да се получи изчерпателен обзор на цялостния наш живот. Резултатът от всичко това е, че вие не сте вече клиент, а сте продукт.“
„В света без цифрова конфиденциалност, даже и да не сте направили нещо лошо,освен че мислите по друг начин, вие започвате да подлагате себе си на цензура. Отначало по малко. По-малко да рискувате, по-малко да се надявате, по-малко да мечтаете, по-малко да се смеете, по-малко да създавате, по-малко да се стараете, по-малко да говорите, по-малко да мислите.“
За регулирането на технологиите
“Аз мисля, че европейският регламент GDRP, приет през 2018 година, стана отлична фундаментална основа. Той трябва да бъде приет в целия свят. След това, използвайки GDRP като основа, ние можем да преминем на следващото ниво.“
„Нужно е правителствата от цял свят да се присъединят и да се създаде един световен стандарт за защита на персоналните данни вместо сегашното одеяло на кръпки.“
„Технологиите трябва да се регулират. Сега съществуват прекалено много примери, когато отсъствието на ограничения води до нанасянето на голяма вреда за обществото.“
За щурма на Капитолия и поляризацията на обществото
„Технологиите могат да се използват за прогрес, оптимизация на усилията, но понякога – за опити за манипулиране на общественото мнение. В дадения случай (за щурма на Капитолия) те явно бяха използвани за зловредни цели. Ние трябва да направим всичко възможно, за да не се повтори това отново. Иначе как ние ще станем по-добри?“
„Отдавна трябваше да престанем да се преструваме, че нашият подход към използването на технологиите не нанася вреди, такива като поляризацията на обществото, загубеното доверие и да, насилието.“
„ И какви ще са последствията от това, че хиляди потребители се присъединяват към екстремистки групи, а след това алгоритмите им препоръчват още повече такива общества?“
За Apple
„Убеден съм, че ще дойде ден, когато ние ще погледнем назад и ще кажем “Най-големият принос на Apple в развитието на човечеството е в областта на здравеопазването.“
„ От Apple никога не сме се стремели максимално да използваме времето на потребителя. Ако вие гледате телефона си повече, отколкото очите на другите хора, вие постъпвате неправилно“.
„Един от сериозните проблеми в сферата на технологиите днес е липсата на отговорност за случващото се от страна на платформите. Ние винаги поемаме своите отговорности.“
„Ние използваме много уникални инженерни решения, за да не събираме огромно количество данни, което се оправдава от другите обикновено с това, че това е нужно за да се свърши работа докрай.“
За бъдещето
„Ще бъде ли нашето бъдеще изпълнено с иновации, които ще направят нашия живот по-добър, пълноценен и човечен? Или то ще е изпълнено с инструменти, обслужващи все по-агресивната таргетирана реклама?“
„Ако ние приемем като нормално и неизбежно, че всичко в нашия живот може да бъде продадено или публикувано в Мрежата, то ние ще загубим много повече, отколкото данните. Ние ще загубим свободата си да бъдем хора.“
„Нашите проблеми, в технологиите, в политиката и където си помислите, са човешки проблеми. От Райската градина до наши дни именно човечността ни е вкарвала в хаос, и именно тя трябва да ни изкара от него“.
„Не се опитвайте да подражавате на хората, които са били около вас, приемайки форма, която не ви подхожда. Това изисква прекалено много умствени усилия, които би трябвало да са насочени към съзидание. Бъдете други. Оставете зад себе си нещо достойно. И винаги помнете, че него не можете да го вземете със себе си. Ще се наложи да го оставите на потомците.“