fbpx
На фокусПрогнози и тенденции

Илон Мъск за живота на Марс, чипирането, виртуалния оргазъм и устойчивата енергетика

В средата на февруари Илон Мъск за трети път беше гост в подкаста на американския комик Джо Роугън, за да отговори на много от най-важните въпроси на нашето съвремие, като част от тях бяха посветени на полетите към Марс, мултипланетния живот, чипирнето, интерфейса мозък –компютър Neuralink, за събирането на персонални данни, изкуствения интелект и устойчивата енергетика.

За редовните полети в космоса, бункера на Марс и мултипланетния живот

„След две години Starship ще е готов да осъществява редовни полети с хора на борда. Ние ще можем да извършваме орбитални полети с висока вероятност за безопасно кацане. Ние трябва да излезем в орбита, това е нашата цел“.

„Ние се опитваме да направим живота мултипланетен, тоест да изведем човешкия живот извън пределите на Земята. За да постигнем това ние трябва да имаме възможност да доставим на Марс голямо количество товари. За тази цел ще ни е нужна голяма ракета и ще се наложи да се лети много“.

„Разширяването и мащабирането на нашето съзнание ще ни помогне да разберем Вселената, да разберем защо ние сме тук, откъде сме се появили и накъде се движим. За да разберем смисъла на живота, на нас ни е нужно да разширим границите на нашето съзнание в бъдеще, било то по цифров път, било то по цифрово-биологичен път . Ние трябва да преминем поне един велик филтър, за да станем мултипланетен вид. Всички видове, които не са станали мултипланетни, фактически си седят на място и чакат поредното измиране. Какво бъдеще ние искаме? Това, в което ние пътешестваме сред звездите или това, при което ние завинаги ще си останем на Земята? Аз избирам изследването на галактиката.“

„Ние трябва да станем мултипланетен вид, докато не е станало късно. Защо не? Това е прекрасно и даже ако ти сам не полетиш, то ще можеш да гледаш по своя телевизор, как го правят другите. Участието не е задължително, особено при условие, че това ще е опасно. Понякога хората си мислят, че Марс ще стане като бункер за богатите, но това въобще не е така. Сравнявайки живота там с този на Земята, то рискът да умреш там ще е висок, храната и тя сигурно няма да е супер, а освен това ще се наложи много да се работи.“

За чипирането, интерфейса мозък-компютър Neuralinк и виртуалния оргазъм

„Би било трудно да повалиш някого на земята и да му поставиш в главата Nеuralink и да му кажеш „От този момент ти ще носиш чип, без значение дали това ти харесва или не.“ Всъщност ще трябва да бъдат подписвани прекалено много договори и съгласия. Не можем и да си помислим, че някой ще се нахвърля върху хората с викове „ Ще ви чипираме вас всичките!“.

“Отначало ще помогнем на хората със сериозни увреждания на мозъка, например на гръбначния мозък. Едно от първите неща, към които ние се ориентираме, е да помогнем на хората с пълна парализа, като им предоставим имплант, който ще може да се управлява от компютър или смартфон без всякакви проводници. Тези хора ще изглеждат абсолютно нормално. Вие даже може би никога няма да разберете, че в главата си те имат чип. Нашата първостепенна задача, над която ние сега работим, е да възстановим функционалността при сериозни увреждания. Аз съм играл в Cyberpunk и това действително донякъде напомня към какво ние се движим. Но на сегашния етап нашата цел е да помогнем на хората, които действително се нуждаят от това.”

“На мен ми харесва да бъда човек. Да седиш на дървен стол и да пиеш уиски е много важен човешки опит, но с времето всичко това ще остарее. Постепенно ние може да се превърнем в извънземни с големи глави и малки тела. Чувствата ще са виртуални и ще изтласкат реалните. Виртуалният оргазъм ще бъде стотици пъти по-добър от обичайния.“

За търговията с персонални данни и изкуствения интелект

„Мен ме притеснява, че Google постоянно проследява телефоните с Android. Това е невъзможно да се избегне. Аз съм голям почитател на това, което прави Тим Кук (изпълнитения директор на Apple), как той се опитва да закрива възможностите хората постоянно да бъдат следени и да им се събират потребителските данни. Това е война, която се води между Кук и Facebook. Обожавам, когато той излиза и казва: “Ей, момчета, вие можете да показвате реклама, но не трябва да събирате данни за хората, а след това да ги продавате”. Facebook хитрува, казвайки, че такива решения убиват дребния бизнес. Приятели, ние не убиваме малкия бизнес, ние убиваме огромния бизнес, който е решил да направи милиарди от събирането и спекулирането с данни, събрани от потребителите, които даже не са подозирали, че тези техни данни имат ценност.“

„Ние нямаме никакви институции, които да регулират изкуствения интелект. Аз мисля, че това е една от най-големите реални заплахи пред човечеството. На нас ни е нужен този, който ще следи за всичко това.“

„Сега компаниите се хвърлиха да разработват изкуствен интелект, затова аз препоръчвам да се организира някакъв контролиращ орган. Аз не съм привърженик, че правителството трябва да поема върху себе си прекалено много функции. Всъщност много често е по-добре за него да не прави нищо. Мисля, че ролята на правителството е да бъде съдията на игралното поле. Съдиите дразнят, но без тях е по-лошо, отколкото с тях.“

За устойчивата енергетика и въглеродния данък

„Когато разглеждам ползата от Tesla, то аз винаги си мисля за това, как успяхме да ускорим развитието на устойчивата енергетика. Ние сигурно щяхме да стигнем до нея, но ми се струва, че Tesla влезе в ролята на ускорител. Така трябва и да се оценява нашия успех: годините, които ние икономисахме по пътя към устойчива енергетика.“

„Ние имаме неотчетена екстерналия (социална и/или екологична цена на дадена дейност, която се поема от обществото като цяло, а не от лицето, което върши самата дейност) във вид на въглерод в океаните и атмосферата. Това е все едно да не си плащаш, че ти изнасят боклука. Например да кажеш „Хайде да изхвърляме боклука си на улицата. Него ще го съберат, при това безплатно!“. Но него няма да го съберат и ще трябва да си платим за това.

Заради това, че ние не плащаме за въглерода в океаните и атмосферата, ние получаваме това, което в икономиката се нарича неотчетена екстерналия. Пазарът не може да реагира на неотчетената екстерналия , но ако ние установим стойността и, то и пазарът ще реагира адекватно. Ако въобще няма цени, то пазарът няма как да реагира и никой не очаква, че той ще реагира. Затова аз мисля, че изключително важно решение ще бъде въвеждането на въглероден данък. Във всички случаи още дълго време ще се налага използването на изкопаеми горива и затова въпросът е само в скоростта, с която се движим към бъдеще с устойчива енергетика.“

Ако искате да чуете цялото интервю на Илон Мъск, което продължава 204:37 мин, може да го направите на Spotify в подкаста The Joe Rogan Experience – #1609 Elon Musk.

3.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments

Харесайте ни :-)


This will close in 25 seconds

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x