fbpx
АкцентиПрогнози и тенденции

Какво представлява “Ефектът на пеперудата” и как той се отразява на бъдещето

В нашето забързано съвремие, изпълнено с големи дози неопределеност и несигурност все по-често можем да срещнем термина “Ефектът на пеперудата”, който най-общо можем да дефинираме, че дори незначителните събития могат да имат значителни последици в бъдеще.

Какво представлява “ефектът на пеперудата”

“Ефектът на пеперудата” е метафора, която илюстрира концепцията, че най-малката промяна в началните условия в сложни системи може да доведе до коренно различни резултати .

Терминът е дефиниран и популяризиран от американския метеоролог и математик Едуард Лоренц през 60-те и 70-те години на миналия век. В научен доклад пред конференцията на Американското метеорологично дружество (AMS), проведена на 29 декември 1972 г. във Вашингтон, САЩ.той задава въпроса: “Може ли разперването на крилете на пеперуда в Бразилия да причини торнадо в Тексас?” . Въпреки че това твърдение е образно, то демонстрира същността на явлението: системите, подложени на хаотично поведение, са чувствителни към началните условия. Дори малките отклонения могат с течение на времето да прераснат в мащабни и непредвидими промени.

Поради своята ярка метафоричност, без да бъде дефиниран по този начин “ефектът на пеперудата“ се е появявал в художествената литература и преди това. Един от най-известните примери е разказът на Рей Бредбъри „И гръмна гръм“, който е написан през 1952 г., десет години преди Лоренц да опише теоретично феномена. В тази творба ловец от 2055 г., заедно с други ловци се връща 60 млн. години назад за да участва в сафари за тиранозавър, но случайно изпада от пътеката, която гарантира, че екипът по никакъв начин няма да наруши равновесието в природата и настъпва пеперуда, което се оказва, че радикално преобразява неговия свят , Връщайки се в своето време той установява, че английският език значително е променен и вместо демократично избраният президент, който е излъчен точно преди да тръгнат на лов , властта е попаднала в ръцете на неговия конкурент , който се очаква да наложи диктатура в Съединените щати.

Примери за „ефекта на пеперудата“

„Ефектът на пеперудата“ може да се наблюдава в най-различни области на живота, от икономиката до личните отношения. Ето няколко примера:

– През 1957 г. Пол Маккартни среща Джон Ленън случайно на фестивал в Ливърпул. Тази среща довежда до създаването на The Beatles, група, която променя коренно музикалната индустрия.

– През 1996 г. ракетата Ariane 5 на Европейската космическа агенция се разбива поради софтуерна грешка. Малка грешка, получила се при преобразуването на 64-битово число в 16-битово е довела до кумулативна изчислителна грешка, която в крайна сметка е предизвикала отказ на системите и унищожаване на ракетата.

– През 2010 г. Dow Jones Industrial Average пада с близо 1000 пункта за броени минути, явление което е известно като „светкавичен срив“ (flash crash). Последвалото разследване е установило, че верига от автоматизирани алгоритми за търговия, които са се задействали от аномалия в обемите на търговия, е довела до масираната разпродажба на акции.

– През 2017 г. актрисата Алиса Милано публикува съобщение в Twitter, в което насърчава жените да споделят истории за сексуален тормоз под хаштага #MeToo. Публикацията бързо става вирусна, достигайки милиони гледания само за няколко часа. Хаштагът е изпратил мощен сигнал към обществото, водещ до мащабни социални и правни реформи. Движението доведе до съдебни дела срещу видни фигури от шоу бизнеса и други влиятелни хора, и накара компаниите и държавните агенции да преразгледат вътрешните си политики, свързани със сексуалния тормоз.

История на термина “ефект на пеперудата”

Идеята за чувствителността на системата към началните условия е изследвана за първи път през 1963 г. от Едуард Лоренц в рамките създаването на математически и физически модели за моделиране на атмосферните процеси. В един от своите експерименти той използва определен набор от числа, за да изчисли прогнозата за времето. При повторно стартиране на симулацията Лоренц закръглил стойността на температурата от 0,506127 до 0,506. Въпреки че разликата била минимална и възлизала на по-малко от 0,02%, след няколко дни получените нови резултати от симулацията били коренно различни от първоначалните.

През 1972 г. Лоренц представя научен доклад, озаглавен “Предсказуемост: може ли размахването на крилата на пеперуда в Бразилия да причини торнадо в Тексас?” Оттогава терминът “ефект на пеперудата“ започва да придобива популярност , а след публикации в издания като Scientific American и New Scientist, обясняващи значението му в достъпна форма , той започва да се употребява в най-различни сфери на науката и живота.

“Ефектът на пеперудата” в теорията на хаоса

Теорията на хаоса, на която един от първите създатели е именно Лоренц, е клон на математиката и физиката, който изучава динамични системи, които проявяват чувствителност към началните условия. Ключово откритие в тази област е било осъзнаването, че сравнително прости математически уравнения са в състояние да опишат изключително сложни и хаотични явления.

„Ефектът на пеперудата“ илюстрира как микроскопичните промени могат да доведат до макроскопични последствия. Именно хаотичният характер на много системи (климатични, биологични, икономически) прави тяхната предвидимост изключително ограничена.

Например в метеорологията поради хаотичния характер на системата, прогнозата за времето се смята за достатъчно достоверна само за две седмици напред. По принцип прогнозата на времето се явява решение на системи от диференциални уравнения и точността на резултата, тоест точността на решението на тези уравнения, зависи от първоначалните данни. Така че, според съвременното разбиране на фундаменталните закони на природата, теоретична минимална грешка на първоначалните данни води до факта че след две седмици решението на проблема престава да зависи от същите тези първоначални данни. С други думи, колкото и да се стараят метеоролозите, те не могат да предвиждат времето повече от две седмици напред. Уви! Това е толкова трудна философска ситуация, че може би те са едни от първите, които разбраха, че колкото и да развиваш науката, има определен времеви праг, след който е невъзможно да се предвиждат определени процеси.

“Ефектът на пеперудата” в психологията

Но „ефектът на пеперудата“ не се свързва единствено с областта на точните науки, Например, в психологията той се свързва с влиянието на малки събития върху живота на човека .

Сигурно всеки от нас е имал такива моменти, които са определили по-нататъшната му съдба, като например:

– Травма от детството. Малка забележка от родител в определен момент може да повлияе на самооценката на човек за цял живот.

– Ефектът на първото впечатление. Една случайна среща може да промени живота ви, като например запознанство с бъдещия ви работодател на вечеринка, на която даже не сте имали желанието да отидете.

– Промяна на навиците. Терапевтите понякога използват концепцията за „ефекта на пеперудата“, за да помогнат на пациентите да осъзнаят, че дори малки положителни промени в начина им на живот могат да доведат до значителни подобрения в тяхното емоционално и психическо благополучие.

“Ефектът на пеперудата”: съществува ли или не?

През 2019 г. изследователи от Националната лаборатория в Лос Аламос са провели експеримент върху „ефекта на пеперудата“. Те са използвали квантов компютър на IBM, за да симулират промени във времето . Оказало се, че в квантовите системи “ефектът на пеперудата” не винаги работи – някои трансформации можело напълно да бъдат обърнати.

Съществува мнение, че класическият „ефект на пеперудата“ е просто опростена метафора, която предава смисъл на сложните нелинейни процеси. Други изследователи подчертават, че дори ако точното прогнозиране на събитията е невъзможно, разбирането на промените е важно за разработването на адекватни модели на сложни системи.

Важно е да се отбележи, че концепцията е оказала значително влияние не само върху физиката и математиката, но и върху философията на науката, икономиката, биологията и психологията. Този интердисциплинарен подход ни позволява да разглеждаме явленията в контекста на общ модел, когато сложността и взаимовръзката на елементите на определена система правят нейното поведение практически непредвидимо.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments

Харесайте ни :-)


This will close in 25 seconds

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x