fbpx
Наука и технологииТехнологии

Китай започва изграждането на първия в света орбитален суперкомпютър

С изстрелването на 12 спътника китайска компания започна осъществяването на пилотния етап от изграждането на първия в света орбитален суперкомпютър, като за тази година се планира извеждането на орбита повече от 50 компютърни сателита.

Китай започна изграждането на първия в света орбитален суперкомпютър, като на 14 май 2025 г. изстреля 12 спътника, снабдени с интелигентни изчислителни системи и междусателитни комуникационни връзки. Изстрелването на сателитите се осъществи от Центъра за изстрелване на космически апарати Jiuquan с помощта на ракетата-носител Long March 2D и беше част от проект за изграждането на космическа изчислителна групировка, която се планира да включва хиляди спътници с общ капацитет от около 1000 пета-операции в секунда (POPS). Това съобщи Китайската корпорация за аерокосмическа наука и технологии.

Групировката от спътници за космически изчисления е първото съзвездие от програмата „Star Computing“. 12-те спътника са разработени от Guoxing Aerospace Corporation, а оборудването – от Zhijiang Laboratory, съгласно стандарта „Three-Body Computing Constellation“.

Съобщава се, че тази мисия е отнела само 5 месеца от подписването на договора до изстрелването. Ракетният екип е координирал изцяло работата си със сателитната група по време на етапа на проучване за осъществимост, анализирал е предварително ключовите показатели като електромеханичния интерфейс сателит-ракета и орбиталните параметри и е направил плана за изстрелване „подробен и практичен“, като по този начин е увеличил скоростта на изпълнение и е подобрил съвместимостта на ракетата с разнообразните полезни товари.

Групировката се създава за обработка на данни в реално време директно в орбита, което значително ще ускори работата на космическите системи и ще позволи по-ефективна интеграция на изкуствения интелект в космическите приложения.

За оценка на мощността от 1000 пета-операции в секунда (1000 PetaOps или 1 екзафлоп) можем да преведем следните факти:

– В момента най-мощният суперкомпютър в света Frontier (САЩ), достига приблизително 1,1 екзафлопа (тоест около 1100 петафлопа).

– Компютрите, които се използват в ежедневието (лаптопи, персонални компютри), работят в района на гигафлопсите, тоест милиони пъти по-малко.

Подобно мощно изчислително съзвездие ще позволи извършването на изключително сложна обработка на данни и задачи, свързани с изкуствен интелект, директно в космоса – нещо, което преди беше възможно само в големи изчислителни центрове на Земята.

Както отбеляза Уанг Джиан, член на Китайската инженерна академия и директор на лабораторията Zhejiang Lab:

„Целта на проекта е да се увеличи изчислителната мощност на един спътник от терафлопсно до петафлопсно ниво и да се осигури безпроблемна връзка между спътниците, подобно на начина, по който работи интернет на Земята.“

Първите спътници имат изчислителна мощност от 5 POPS и 30 терабайта памет, което позволява извършването на сложни изчисления без необходимост от предаване на данни към Земята. Един от спътниците е оборудван с рентгенов поляризационен детектор, разработен от университета Гуанси и Националните астрономически обсерватории на Китай, който ще бъде използван за изучаване на гама-лъчеви изблици, едно от най-загадъчните космически явления.

Zhejiang Lab планира тази година да разположи съзвездие от над 50 компютърни сателита, което ще отбележи първото мащабно внедряване на космически облачни изчисления. Това открива нова ера в развитието на космическите изследвания и би могло да промени подхода към обработката на данни в космоса, намалявайки латентността (тоест времето, което минава между изпращането и получаването на сигнал в дадена мрежа) и увеличавайки ефективността на операциите.

Според експертите, появата на суперкомпютър в орбита ще помогне за преодоляване на пречките при предаването на данни, ще увеличи автономността на спътниците и ще направи възможно решаването на проблеми, които преди това бяха невъзможни без постоянна връзка с наземните центрове.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments

Харесайте ни :-)


This will close in 25 seconds

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x