fbpx
На фокусПсихологияСамопознаниеЧовекът

Ключът към щастливата връзка: Определете какво движи вашия съюз – любовта или страхът от самотата

Много е важно на ранен етап да се разпознаят нездравословните взаимоотношения, за да се избегнат нежеланите последици.

Понякога е трудно да се забележи разликата между връзки, родени от самота, и връзки, основани на любов. В стремежа си да намерим партньор, често не разпознаваме контраста между активното търсене на романтична връзка и нуждата да я имаме. След негативни последствия ние често започваме да размишляваме как сме пропуснали определени, достатъчно видими знаци, че не сме в правилната за нас връзка или как сме се забъркали с някого, който очевидно не е бил подходящ за нас.

Основното обаче е да забележите разликата още в самото начало, а не след като е изминало значително време. Въпреки че за някои е по-естествено да могат да усещат подобни сигнали от други, то всеки може да подобри способността си да оценява потенциала във новата си романтична връзка.

За да разграничите връзките, основани на истинска любов, от тези, които са резултат от натиск за намиране на компания или страх от самотата, си задайте следните три въпроса.

Въпрос 1: Чувствате ли се комфортно да бъдете себе си в тази връзка?

Промяната на поведението, ценностите или личността ви, за да угодите на партньора си, е ясен знак за връзка, основана на страх. Този страх от загуба на любимия човек може да ви накара да правите неща, с които да се харесвате на партньора си, вместо да изразявате истинското си „аз“.

В подобни връзки, базирани на страха, сте постоянно заети с поддържането на взаимоотношениятаа, което води да пожертване на собствените желания и нужди, като в крайна сметка се стига до неудовлетвореност и чувство за загуба на собствената индивидуалност. Това може да попречи на способността ви истински да се наслаждавате на времето, прекарано с партньора си.

В здравословната връзка и двамата партньори дават приоритет на запазването на своята уникална индивидуалност, като същевременно се подкрепят взаимно във връзката. Изследванията показват, че постигането на здравословен баланс между близост и независимост е от решаващо значение за поддържане на целостта на една връзка. Връзките се влошават, ако единият или и двамата партньори се впускат в следните модели на поведение:

• Единият от партньорите се стреми да повлияе на мнението и гледната точка на другия партньор.

• Единият от партньорите изглежда безпомощен и се опитва да се справи с трудни обстоятелства.

• Единият от партньорите постоянно престъпва личните граници на другия партньор.

Въпрос 2: Зависи ли вашето щастието от постоянното присъствие на партньора ви?

Естествено е да се чувстваме удовлетворени в компанията на любимите си хора, но за някои това може да е продиктувано повече от страх от самотата, отколкото от истинска обич.

Ако чувствате празнота, когато партньорът ви не е наоколо и сте убедени, че не можете да бъдете щастливи без него, това може да е показател, че привързаността ви към него се основава на страх да не го загубите, а не на истинска любов.

Въпреки че е здравословно да искате да прекарвате качествено времето с партньора си, очакването той да ви посвети цялото си свободно време може да показва, че връзката ви е мотивирана от страха от раздяла.

Друг фактор, над който може да се замислите, е дали предпочитате да сте с партньора си сами или на публично място. Ако имате затруднения да споделяте вниманието на партньора си с други хора, това може да е показател, че сте прекалено зависими от него в усещането за щастие и одобрение.

Въпрос 3: Проявява ли се ревност във вашите взаимоотношения?

Ревността може да показва, че страхът ви да загубите партньора си и личната ви несигурност контролират връзката.

Изследванията показват, че случайната ревност в една връзка е нормална и дори може да укрепи взаимоотношенията, напомняйки на партньорите да не се приемат един друг за даденост. Ревността може да засили емоциите и да увеличи интимността.

Въпреки това, когато ревността стане интензивна или ирационална, има голяма вероятност тя да е провокирана от страха на единия от партньорите да бъде изоставен. Изследванията показват, че хората с тревожен стил на привързаност изпитват ревност по-често, когато се доверяват по-малко на партньора си. Те могат да проявяват инвазивно поведение, като например да се ровят във вещите на партньора си или да прибягват до психологически тормоз.

Като цяло, неувереността в себе си може да доведе до параноя относно загубата на партньора, което пък да доведе до токсично поведение и да навреди на връзката.

Заключение

Трябва да се отбележи, че прибързаното започване на сериозна връзка може да доведе до решения, за които впоследствие може да съжалявате. Отчаяното желание да намерим партньор може да помрачи преценката ни и да ни накара да направим прибързан избор.

Отделянето на повече време за намирането на правилния партньор, макар и по-трудно, може да доведе до връзка, изградена върху споделени интереси и истинска любов, а не върху самота или страх да останеш сам.

Източник

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments

Харесайте ни :-)


This will close in 25 seconds

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x