Екзистенциална криза: в упадък ли са криптовалутите или са мъртви?
Все повече хора си задават съвсем основателния въпрос: Имат ли криптовалутите бъдеще и ако да, какво ще е то?
В началото на юни Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) повдигна 13 обвинения срещу Binance, най-голямата борса за криптовалути в света, обвинявайки я в злоупотреба с клиентски средства и множество други престъпления, характерни за белите якички. SEC също така обвини Coinbase, най-голямата американска компания за криптовалута, която освен това е публична компания, че не се е регистрирала като брокер-дилър.
Действията на държавния орган не повлияха значително на цената на биткойна и не сринаха акциите на Coinbase, тъй като търговците и инвеститорите очакваха подобни принудителни мерки от месеци. В отговор и двете фирми обещаха да се борят с обвиненията, продължавайки да работят в нормален режим. Както заявиха от Binance в официалното си изявление „ компанията не трябва да бъде обект на принудителни мерки от SEC, още по-малко при екстрени обстоятелства.“
„Ние сме напълно уверени в начина, по който водим нашия бизнес – този същият бизнес, който представихме пред SEC, за да станем публична компания“, коментира Пол Гревал, главен юридически съветник на Coinbase.
Криптовалутите имаха проблеми и преди. Десетки фирми претърпяха крах, милиони частни инвеститори минаха в минус или изтеглиха средствата си, милиарди долари институционални инвестиции са вече в миналото. Попаднала в кръг от проблеми, създадени от самата нея, криптоиндустрията сега се сблъска не само с регулаторна криза, но се оказа и в екзистенциална криза: В упадък ли са криптовалутите или са вече мъртви?
Отхвърлена от хиляди частни и институционални инвеститори, индустрията очевидно е в упадък. Най-очевидният проблем е мошеничеството. В света на криптовалутите всичко може да бъде измама – и големите фирми, и малките, и стейбълкойните, и борсите, и NFT, и токените. Мошеник може да е всеки – от самопровъзгласилите се алтруисти до най-тъмните личности, които можете да си представите. И дори обикновената законна крипто дейност остава уязвима за мошеничества. Според изследователската група Chainalysis само през миналата година хакерите са откраднали около 4 милиарда долара в биткойни и други криптовалути.
В индустрията има проблем и със сложността. Голяма част от хората, четиринадесет години след появата на биткойн, все още нямат ясна представа как работи блокчейн, какво е Web3, какво представляват токените, монетите и NFT. Те се опитват да разберат как да купуват крипто активи и как да управляват своите инвестиции в подобни активи.
„Зрелият пазар е пазар, на който не се страхувате да инвестирате парите си. Където не ви отблъсква тълпа алчни и крадливи хора,“ казва Йеша Ядав, експерт по регулиране на финансовите пазари в Юридическия факултет на Университета Вандербилт. „И където хората се чувстват уверени в разбирането на техническите детайли.“
И в края на краищата какъв е смисълът във всичко това? Поддръжниците на криптовалутите от години ги описват като революционна технология, която ограничава централните банки, дава нови възможности на хората и дори (което едва ли е вярно) е предвестник на епоха на световен мир в целия свят. Но революционна в какво и за кого? Трудно е да се отговори. Повечето потребители просто се занимават със спекулативни залози, повечето крипто фирми правят същото или съдействат за това. Криптоиндустрията, като правило, се оказа казино, но без безплатни напитки.
Според Денис Келахър, съосновател на Better Markets, организация с нестопанска цел, която се застъпва за финансово регулиране, тези дигитални активи, „основно се оказват подходящи за незаконни дейности като пране на пари, търговия с наркотици, тероризъм, укриване на данъци“. И затова възниква резонния въпрос:
„Има ли социален или обществен интерес от създаването на подобен финансов продукт?“.
В самата природа на финансовите активи винаги е съществувала нестабилност и опасност от образуване на балони, че те растат и падат в своята стойност. Но много малко от тях растат и падат с подобна скорост както криптовалутите. Богатите инвеститори могат да понесат такива загуби, а инвеститорите, склонни към високи рискове – такава волатилност. Това не плаши и истински вярващите в криптовалутите – за тях “дръж се с всички сили” е обичаен рефрен. Но повечето хора не искат да се държат с всички сили и на всяка цена.
Ако това са единствените проблеми, може би крипто зимата ще се окаже просто един сезон. Цените на Bitcoin и Ethereum ще се възстановят, което може би вече се случва. Хората ще забравят за наглите измами, агресивните реклами и безкрайните хакове. Ще се появят нови стартъпи, ще се дадат нови обещания и нови пари ще потекат като река. Но?
Още от самото начало много от крипто бизнесите тръгнаха по пътя на така нареченото „регулаторно предприемачество“. Това е бизнес моделът, в който основен принцип е „искай прошка, а не разрешение“. При него основателите на стартиращи компании тръгват да правят бизнес, твърдейки, че законът не трябва да се прилага за тях, след това стават „твърде големи, за да бъдат забранени“, започват активно да лобират за промени и се надяват на най-добро за тях. Може да изглежда странно, но това е доста често срещана стратегия в Силиконовата долина и тя сработи за Airbnb, Uber, Lyft и DraftKings.
Години наред крипто компаниите заявяваха, че финансовите разпоредби не би трябвало да прилагат за тях, защото… , просто защото. Те настояваха Конгреса на САЩ да „разясни“ законовата рамка. И докато Конгресът обсъждаше дали и как да го направи, те позволиха на хората да купуват техните новомодни активи, да ги търгуват, да ги използват. Финансовите гиганти, спазващи законовите изисквания, до голяма степен избягваха да инвестират пари или да създават продукти, използващи криптовалути, поради правните и регулаторни рискове. Goldman Sachs не започна да пакетира Ethereum в деривати, Bank of America не разреши да се плащат ипотеките в биткойни.
Това странно статукво като цяло защити финансовата система от измамите и хаоса на пазарите на криптовалути. Но той остави частните крипто инвеститори беззащитни срещу тези мошеничества и създалия се хаос.
„Ядосва ме, че докато ние размишляваме какво представляват тези активи, а реалните хора си губят последните такива“, казва Ядав.
Ноемврийският срив на FTX, бахамската мегаборса за криптовалута на Сам Банкман-Фрийд, не дестабилизира финансовата система. Но унищожи шансовете Конгресът да приеме закон в полза на криптовалутите. И докато Конгресът отлагаше, обсъждаше и отново отложи приемането на законова рамка, SEC продължи напред, настоявайки, че повечето криптоактиви представляват ценни книжа, че крипто компаниите не са успели да регистрират своя бизнес и да го структурират правилно, като обеща да ги принуди да спазват изискванията. Coinbase и Binance са само най-големите и най-скорошни мишени, а през последните няколко години бяха предприети принудителни действия срещу десетки други компании.
Фирмите за криптовалути се оплакват, че подобно „регулиране чрез принудителни мерки“ задушава иновациите. Но за много финансови експерти е очевидно, че SEC е права. Повечето криптоактиви представляват ценни книжа , тоест „инвестиция на пари в общо предприятие с цел печалба, получена изключително от усилията на други“. (Забележително е, че биткойнът не е ценна книга: никой няма полза от усилията на неговото ръководство, защото просто няма ръководство). SEC се опитва да осигури най-базовите средства за защита на инвеститорите и това в никакъв случай поне за момента не са кризисни мерки.
Но за криптоиндустрията това може да бъде опустошително. Много фирми нямат бизнес модел, който да работи според стандартните финансови правила и в това е целият смисъл на „регулаторното“ предприемачество. Coinbase, според SEC, представлява куп от конфликти на интереси, които не позволяват на компанията да предоставя на своите клиенти адекватно разкриване на информацията и да ги защитава в достатъчна степен, както и да поддържа добра отчетност. Ако бъде реорганизирана, компанията вероятно ще стане по-малка, с по-високи разходи и намалени или дори нулеви маржове. (Компанията беше печеливша преди срива на криптовалутите, а сега работи на загуба). Според ръководителя на SEC Гари Генслер, Binance функционално е „широка мрежа за измама“, престъпно предприятие, което целенасочено избягва законодателството.
Рисковете за тези две компании отразяват рисковете за криптоиндустрията като цяло. Според някои аналитици изглежда, че това е само началото и че „чукът на регулатора“ се е вдигнал, което прави много вероятно трейдърите да изоставят позициите си, да изтеглят активите от борсите и да започнат да затварят спекулативните си инвестиции.
Това означава ли, че криптовалутите са мъртви? И да, и не. Грандиозните планове, начертани от привържениците на криптобизнеса : цифрови валути, променящи всичко, изтласкване на финансовите акули и превръщане интернет в Web3 – изглежда се провалят. Но криптовалутата е глобален клас активи на стойност трилион долара. И това е странична индустрия, която сега става все по-странична. Но едва ли тя ще внедрява иновации заедно с финансовите гиганти и след това ще ги победи.
В същото време биткойн и блокчейн няма да отидат никъде: първият е популярна алтернативна инвестиция и любимата валута на престъпниците, вторият е интересна технология за общо ползване. „Потенциалът остава същият“, каза Джери Брито, главен изпълнителен директор на Coin Center, крипто мозъчен тръст и правозащитна група. Други експерти на свой ред отбелязват колко полезен се е оказал биткойнът за получаване на пари от хора, които нямат достъп до мощни и стабилни банкови мрежи: климатични бежанци, африкански семейства, чакащи парични преводи и други. Така че индустрията само ще спечели ако бъде прочистена от измами, мошеници и лесно достъпни пари.
„Някои от тези проекти са потенциално революционни“, казва Брито. „Но мисля, че по-голямата част от екосистемата е абсолютно цинична. И не е полезна.”
Така че към този момент няма увереност кои крипто проекти са полезни или революционни. Разбира се, някои варианти за използване има и чакат своето време, но успехът на крипто компаниите се крие в това да убедят хората да повярват в тях. Скорошно проучване на CNBC показва, че само 8% от анкетираните имат положително мнение за криптовалутите. А в проучване на Pew само 2% от възрастните, запознати с криптовалутите, са „изключително“ уверени в тяхната безопасност и надеждност. Последните две години, свързани със сгромолясването в цените, пирамидалните схеми и откраднатите пари не само развалиха отношенията между държавните органи и крипто бизнеса, но преди всичко развалиха отношенията му с хората.