Как да защитим кариерата си в ерата на изкуствения интелект
От миналата есен изкуственият интелект – особено ChatGPT и неговият наскоро представен наследник GPT-4 – заемат централно място в разговорите за бъдещето на бизнеса, работната среда и обучението. ChatGPT се превърна в най-бързо развиващата се потребителска услуга в историята, изпреварвайки Instagram и дори TikTok, а Google загуби 100 милиарда долара, след първата си неуспешна демонстрация на своя AI продукт, която постави под съмнение неговата конкурентоспособност.
Залозите са високи не само за компаниите, но и за отделните хора, които се надяват да преодолеят потенциално тежките възможни последици за кариерата си. През годините експертите ни убеждаваха, че ключът към оцеляването в епохата на ИИ е креативността и други (теоретично) уникални човешки умения. Новата вълна от изкуствен интелект обаче бързо демонстрира, че може да прави много повече от просто събиране на числа и анализиране на данни: той може да създава изкуство и дизайн, а също така да пише статии и да се занимава с копирайтинг, с което може да замени много журналисти и маркетолози.
Може би вече няма смисъл да спорим дали този инструмент е „по-умен“ или „по-добър“ от нас. Инструментите са налице и се използват широко. Това, което има значение за нас, е как можем да подобрим конкурентноспособността си с помощта на тези инструменти.
Разбира се, практическите приложения на ИИ са изключително разнообразни. Например, можем да увеличим производителността си, като използваме GPT-4 или други инструменти (като Bing на Microsoft, който вече е интегриран с GPT-4, или наскоро пуснатите Copilot и Bard за всички проблеми, свързани с работата ни), да го използваме за мозъчни атаки, да изготвяме на чернови на имейли, или да провеждаме на бързи и сложни изследвания.
Но освен конкретните случаи на употреба, все по-често се обсъжда въпроса какви стратегии всеки от нас може да използва за създаване на уникална стойност, във времената когато ИИ започне да показва своята огромна (и експоненциално нарастваща) мощ. С други думи, какво можем да направим ние лично, за да предотвратим потенциалното ни изтласкване от пазара на труда, което ИИ може да предизвика и да си осигурим бъдеще в ерата на интелигентните машини? Ето пет стратегии, които могат да ни помогнат.
Избягвайте предсказуемостта
Важно е да се помни, че генеративният ИИ не генерира нови идеи, а е машина за прогнозиране, която просто отгатва най-вероятната следваща дума. На микро ниво това е полезно: след „благодаря“ често идва „ви“. Но на макро ниво предложенията му имат тенденция да са еднообразни и са добри дотолкова, доколкото е добра мъдростта на тълпата, която често може да е в пряка опозиция на мъдростта на индивида. Както е казвал Оскар Уайлд, който едва ли би бил активен потребител на ChatGPT: “Всичко популярно е грешно.”
И все пак този аспект на генеративния ИИ може да бъде мощен инструмент, ако се използва правилно. Например, ако искате да разберете как повечето хора мислят или се чувстват за нещо, включително техните предразсъдъци и погрешни схващания, можете да използвате GPT-4 за достъп до това общо знание или невежество. Но ако ние просто започнем да използваме тези инструменти, без да задаваме въпроси, техните алгоритми могат да ни превърнат в по-предвидими същества, които в края на краищата ще започнат да звучат еднакво.
Ако се замислим, оказва се, че всеки път, когато оставим Gmail да довършва автоматично нашите търсения или имейли, ние се отказваме от част от своята оригиналност и уникалност, превръщайки ИИ предсказанието в самоизпълняващо се пророчество, което ни прави по-предвидими. Въпреки че GPT-4 е мощен инструмент за разработване на идеи и първоначални проекти, ако искате да се откроите, в някои случаи е по-добре да направите точно обратното, тъй като това ще противоречи на общоприетите принципи. Точно както някои корпорации осъзнаха, че шаблонният „корпоративен език“ отблъсква клиентите, така и ние можем да открием предимството на оригиналността и да използваме своята индивидуалност и непредсказуемост, докато в същото време всички останали се обръщат към изкуствения интелект.
Усъвършенствайте уменията, които машините се стремят да имитират
Несъмнено GPT-4 е обучен да бъде почтителен и учтив (особено сега, когато предишните му уязвимости станаха известни). Отговорите му показват съпричастност („Съжалявам, че отговорът ми ви разстрои“), самосъзнание („Аз съм просто модел с изкуствен интелект и отговорите ми се основават на данни от обучението“) и дори креативност (например, шегува се доста оригинално за неравенството и пародира Илон Мъск). Но тези отговори се основават на предсказване на текст и ИИ не е в състояние да изпита или прояви човешката версия на тези “меки” умения. И тъй като хората са способни да реагират на искрени емоции, то да знаеш и да се грижиш за това какво мислят и чувстват другите, наистина да разбираш себе си и да можеш да създаваш това, което машините не могат да създадат, е най-важната стратегия, която може да ни открои в ерата на ИИ.
Двоен фокус върху “реалния свят”
GPT-4, подобно на ИИ системите, като цяло е затворен в дигиталния свят, живеейки във виртуална клетка от нули и единици. За съжаление, така е и с много други човешки дейности в наши дни. Но е важно да разберем, че единственото нещо, което ИИ не може да унищожи, са нашите аналогови, лични връзки с други хора, така че ще е необходимо да ги съхраняваме и да отделяме повече време за това . Както професорът от Харвардския университет Артър С. Брукс обобщава резултатите от свое изследване, „технологиите, които изтласкват взаимодействието ни с другите хора в реалния живот, намаляват нашето благополучие, така че в живота те трябва да се управляват много внимателно“. Такива артефакти от живота ни преди пандемията като обеди или вечери с колеги, участие в масови мероприятия, като конференции и симпозиуми, започване на разговор с непознат може би изглеждат по-малко уместни сега, след като сме изкарали толкова дълго време без тях, но те предоставят възможност за създаване на връзки и придобиване на знания, които просто не са възможни с помощта на ИИ, което означава, че те представляват уникално конкурентно предимство, което все още имаме.
По аналогичен начин реалният контакт с други хора и генерирането на нови идеи, се превръща в критично важен момент, тъй като ИИ може да свързва само минали точки и информация, които вече са му били представени. Когато получите информация, която (все още) не е в интернет, използвайки своя житейски опит или нови интервюта и разговори, вие добавяте нещо наистина ново към културния разговор, което не е възможно с помощта на изкуствения интелект.
Развивайте своя личен бранд
ИИ инструментите достигнаха до такова качество, с което биха могли да унищожат ниския и до известна степен средния сегмент в много професии (като копирайтъри и дизайнери на свободна практика или такива, които работят с бюджетни клиенти, които искат да намалят разходите, използвайки безплатни опции). В някои случаи ИИ може дори да се сравнява с качеството на професионалистите от най-високо ниво , но е почти сигурно, че лидерите в индустрията няма да бъдат изтласкани и причината за това е силата на техните брандове. Точно както купувачите в света на изкуството плащат експоненциално повече за „истинския Рембранд“, отколкото за също толкова красива картина на някой художник от неговите по-малко известни съвременници, така и ръководителите на компаниите по всяка вероятност ще продължат да плащат за работа с хора, считани „за най-добрите в своята област“. Това отчасти ще е така за потвърждение за качеството, а отчасти за това, с кой бранд те се асоциират и какво ценят. Например, всеки магазин за дрехи или цветарски магазин може да използва изкуствен интелект, за да създаде свое лого. Но само тези, които разполагат с реални пари и търсят нещо впечатляващо могат да си позволят да използват услугите на елитни агенции. Развитието на изкуствения интелект не променя факта, че брандирането ще е от голямо значение, което до голяма степен е свързано с човешката природа.
Култивирайте експертиза
GPT-4 и други ИИ технологии са изключителни изследователи, способни да съберат огромен обем от факти почти мигновено. За съжаление, някои от тези факти не са верни и представляват вид “халюцинации”, които и досега са характерни за ИИ. Така че, макар ИИ да е изключително ценен инструмент, не винаги може да му се вярва, че ни осигурява точни резултати или поне не още. Ето защо е толкова важно да развиете доказана експертиза в областта, в която работите. Дори ако изкуственият интелект изпълнява „чернови“ функции, той пак ще трябва да бъде проверен от надежден и доверен източник. Ако това сте вие, тогава ще бъдете търсени, тъй като имате правомощията да проверявате отговорите на ИИ.
ИИ технологиите имат потенциала да променят професионалния ни живот и това вероятно ще се случва в много близко бъдеще. Така че, следвайки тези и други подобни полезни стратегии, вие ще можете да откриете начини да се откроявате и да предоставяте уникална стойност, дори в условията, когато GPT-4 и другите технологии се развиват. В тези променящите се времена, това е най-сигурният начин да съхраните собствената си кариера.