Как да се справим с тревожността, пораждаща се от навлизането на изкуствения интелект
Въздействието на изкуствения интелект върху ежедневието ни, в много случай почти незабележимо, се е увеличило експоненциално през последните няколко години. За да не изпитвате тревожност в това отношение, си струва да следвате няколко простички съвета, които е много вероятно да ви помогнат.
Какви са тенденциите?
Дори технологичните експерти са изумени от бързото развитие на ИИ технологиите, които са в състояние да говорят на различни езици като живи хора, да създават музика и картини, да извършват медицински прегледи.
Ако се притеснявате, че изкуственият интелект може да ви замени на работа, да повлияе на личния ви живот или сигурност през следващите години, възможно е да изпитвате ИИ-тревожност (AI-nxiety). Този термин беше въведен в една от американските маркетингови агенции и много бързо се разпространи и се разпространява в социалните мрежи. Той описва тревожното чувство, свързано с безпокойството от въздействието на изкуствения интелект върху човешката креативност и изобретателност.
Несигурност и безпокойство
Тревожните разстройства често са свързани със страха от неопределеността и неизвестността. В допълнение към страха от неизвестното, изкуственият интелект може да предизвиква реални заплахи, като например генериране на правдоподобни фалшификати. Освен това роботите с вграден ИИ могат да предизвикат негативна реакция у хората. Това усещане е наречено “ефект на зловещата долина” и е описано още през 70-те години на миналия век от японският роботехник Масахиро Мори (Masahiro Mori). Той открил, че най-човекоподобните роботи се оказали най-неприятни за хората заради малките несъответствия на реалността, предизвикващи дискомфорт и страх. Резкият спад в графиката на „симпатията” с приближаването на роботите към „човекоподобност” е бил наречен „зловещата долина” (uncanny valley). Характеризира се с това, че робот или друг обект, който изглежда или се държи като човек, предизвиква враждебност и отвращение в наблюдателите.
Как да спрем да се тревожим и да обикнем ИИ
Преживяванията, свързани с развитието на технологиите (“киберфобията”, “компютърната тревожност” и “техностреса”) се появяват още през 80-те години. В много отношения ИИ тревожността е подобна на екологичната тревожност, която хората, най-често младите, изпитват във връзка с изменението на климата. Както деградацията на околната среда, така и стремителната дигитализация са резултат от човешката дейност, която, както на някои им се струва, започва да излиза извън контрол. От друга страна прекомерната тревожност може да попречи на ежедневните дейности и да доведе до здравословни проблеми.
За да се справите с тревожността, може да последвате няколко прости съвета.
Осъзнайте, че ИИ вече е навлязъл в живота ви
Непознаването на технологиите може да предизвика чувство на страх от тях. Всъщност ИИ вече е част от живота ни. Например много хора използват гласови асистенти , например Siri, използват препоръките на онлайн кината, за си да изберат филм, учат чужди езици в платформи като Duolingo или използват невронни мрежи за генериране на съдържание.
Подгответе се за новите реалности на пазара на труда
ИИ вече оказва влияние върху пазара на труда. В доклад на Световния икономически форум от 2020 година беше направена прогнозата, че до 2025 г. 85 милиона работни места ще бъдат заменени от изкуствен интелект, но също така ще бъдат създадени 97 милиона нови работни места. Според доклад на Световната банка през следващите пет години изкуственият интелект ще промени почти една четвърт от работните места в света. Появата на генеративни езикови технологии като ChatGPT и други подобни ще автоматизира или замени редица длъжности. Около 75% от 800 компании, анкетирани от Световната банка, са заявили, че възнамеряват да въведат изкуствен интелект в дейността си.
Наскоро в публикацията „Как да защитим кариерата си в ерата на изкуствения интелект“ ви запознахме с пет стратегии, които могат да предотвратят потенциалното ви изтласкване от пазара на труда, а именно:
Избягвайте предсказуемостта;
Усъвършенствайте уменията, които машините се стремят да имитират;
Двоен фокус върху “реалния свят”;
Развивайте своя личен бранд;
Култивирайте експертиза.
Можете да се подготвите с новите реалности на трудовия пазар, изучавайки как да използвате ИИ инструментите в пълния им потенциал. Но в същото време не бива да забравяме, че преди всичко сме хора: важно е да се научим как да съчетаваме напредналите дигитални умения с човешките – междуличностна комуникация, емоционална интелигентност, способност за подкрепа и мотивация.
Правете почивки офлайн
Ако се чувствате претоварени, изключете цифровите си устройства за известно време. Изследвания показват, че намаляването на използването на електронни джаджи в свободното време подобрява самочувствието и настроението като цяло. Може да вкарате в дневния график задължителни периоди, в които да правите цифров детокс и да посветите времето си на семейството, на физическа активност, среща с природата или просто на почивка с книга в ръка.
Осъзнато използване на ИИ в офлайн живота
Може да се опитате да използвате изкуствения интелект или други цифрови инструменти за подобряване на живота си офлайн. Например, използвайки Google Maps, можете да създадете нов маршрут за колоездачен пробег или да помолите ChatGPT да ви предложи рецепта за ястие, което отдавна искате да опитате. По този начин ще можете да си починете от екрана и в същото време да си припомните предимствата на технологиите, които могат да подобрят ежедневието ви.