Това прозрачно морско създание може да обърне назад процеса на стареене
В тъмните води на океана плува гребенисто желе, наречено „морски орех“. Този вид изглежда като чифт прозрачни бели дробове със светещи косми. В ново изследване се твърди, че представителя на гребенистите или още ктенофори в Атлантическия океан, известен като „морски орех“ (Mnemiopsis leidyi) , е в състояние да обърне назад процеса на стареене.
Учените по-рано вече доказаха , че някои мешести (Cnidaria) – група, която включва медузи, морски анемонии и корали – могат да обърнат процеса на развитие в обратна посока, но само преди да достигнат полова зрялост. Два други документирани вида, които могат като възрастни да обърнат процеса на стареене обратно, са така наречените безсмъртни медузи (Turritopsis dohrnii) ( за тяк сме писали тук – „Единственото същество, което се е научило да живее вечно“) и кучешката тения (Echinococcus granulosus).
„Обратното“ стареене при ктенофорите потвърждава, че “обръщането на процеса на развитие може да се среща по-често, отколкото се смяташе досега“, пишат учените в своето изследване, което се базира на предишни работи по изучаване на издържливостта на морския орех.
Родината на морския орех е западната част на Атлантическия океан, но видът вече се е разпространил и се е превърнал в инвазивна заплаха в Европа и Азия. M. leidyi може да оцелее в продължение на седмици в баластните води на кораби въпреки липсата на храна, което е начинът, по който изследователите смятат, че гребенистите медузи са прекосили Атлантическия океан. Понастоящем този вид може да се срещне в Черно и Каспийско море, където допринася за колапса на риболова, конкурирайки се за храна с местните обитатели, а така също и в Средиземно, Балтийско и Северно море.
За да хвърлят светлина върху тактиката за оцеляване на морския орех, изследователите са провели експерименти, при които една група ктенофори са били подложени на глад, а в друга група те били физически наранявани чрез премахване на тъкан от техните остриета. Подобно на други гребенисти, морските орехи могат напълно да регенерират дори от малко парче плът. Същите изследователи преди това са открили, че нервната система на морските орехи се е сраснала , което се предполага, че може да дава известно предимство при възстановяването и заздравяването на тъканите.
Гладуващите и ампутираните морски орехи намалявали по размер, но не умирали. Когато изследователите отново нахранили и двете групи, те забелязали, че на 13 от 65-те тествани ктенофори им пораснали пипала – знак, че те са се върнали към стадия на ларвите.
Съавторът на изследването Джоан Дж. Сото-Ангел, морски биолог и изследовател в университета в Берген в Норвегия, обяснява пред Science, че тези желеобразни същества използват пипалата си, за да улавят храна, до която те не биха имали достъп като възрастни, заемайки нова екологична ниша . След като са получили достатъчно храна, ктенофорите в крайна сметка достигат първоначалния си размер и отново телата им се възстановяват. Според изследването тези същества дори са възвърнали способността си да се възпроизвеждат.
Откриването на трето живо същество, способно да обърне стареенето, „беше доста изненадващо“, казва Сото-Ангел. Процесът, чрез който M. leidyi се връща към своята форма на ларва, е различен от този на безсмъртната медуза, но и двата представителя на живия свят могат да помогнат на изследователите да разберат по-добре процеса на стареене, обяснява той.
Ктенофорите също така се явяват един от най-старите оцелели видове живи същества и вероятно са сестринската група на всички животни, което ги прави уникален модел за изучаване на еволюцията.
Известен скептицизъм по повод това изследване изказва пред Science Йошинори Хасегава, зоолог от Института за изследване на ДНК Казуса в Япония, който не е участвал в изследването. Според него не е ясно дали ктенофорите наистина са върнали часовника назад или просто са се свили по размер.
„Това прилича по-скоро на несъвършено подмладяване“, заявява Хасегава.