fbpx
АкцентиПсихологияСаморазвитиеЧовекът

Магията на „Правилото за 5-те секунди“, която помага в напрегнати моменти във взаимоотношенията

Имали ли сте някога дребно разногласие с партньора си, което по някакъв начин е излязло извън контрол? Може би всичко е започнало поради някаква дреболия, като забравена домакинска работа или разлика във възгледите. Но преди да успеете да се опомните, разговорът се е нажежил до краен предел и вие изведнъж сте започнали да спорите за неща, много по-сериозни от тези, от които сте започнали. Ново психологическо изследване разкрива елементарна техника за пресичане на такива ситуации в зародиш – тя е толкова проста, че отнема само пет секунди.

Подобни ситуации, за съжаление, не са нещо необичайно във връзките. Това, което започва като незначително несъгласие, може да ескалира до пълномащабен спор, като често изглеждащ появил се от нищото. За много двойки тази ескалация изглежда почти неизбежна – малките недоразумения много често лесно прерастват в по-сериозни конфликти, подхранвани от нарастващото напрежение и отбранителните реакции.

Какво представлява „Правилото за 5-те секунди”

В изследване, резултатите от което бяха публикувани през август 2024 г. в списанието Communications Psychology, водещият изследовател Анна Маккъри и нейните ръководители Робърт Мей и Дейвид Доналдсън от Университета на Сейнт Андрюс, Шотландия са решили да проучат динамиката, която води до ескалиращи спорове в двойките и, което е по-важно, какво може да се направи, за да се предотврати подобна ескалация. За да разбере това, екипът е провел повече от 6000 теста, използвайки метод, предназначен за етично изследване на агресията.

Схемата е била проста: всяка двойка се състезавала в 30 кръга в игри за време на реагиране лице в лице, докато носели слушалки. Победителят във всеки рунд имал възможност да пусне силен „вреден шум“ в слушалките на губещия със сила на звука по негов избор. Както обясняват изследователите, подобна реакция позволява на двойките да демонстрират агресивно поведение в контролирана, етична среда. Въпреки че това може да изглежда крайно, това е начин да се измери агресията, без да се причинява реална вреда.

Уловката обаче се състояла в това, че времето, когато участниците са можели да се възползват от тази възможност, варирала. В една от групите двойки шумов сигнал можел да се изпрати веднага след спечелването на играта. В другите, участниците били принудени да изчакат – пет, десет или петнадесет секунди – преди да изпратят звук.

Резултатите се оказали поразителни. Изследователите открили, че агресивното поведение на двойките – или в този случай колко силен звук са избрали да изпратят – е силно зависимо от емоционалното състояние на двамата партньори. Когато и двамата били силно емоционални, агресията се увеличавала с 86%. С напредването на играта нивата си на агресия в двойките често съвпадала: колкото по-силен бил звука при единия партньор, толкова по-силен се оказвал и при другия.

Заслужава да се отбележи, че когато двойките били принудени да изчакват, преди да действат – пет, десет или петнадесет секунди – техните агресивни реакции значително намалявали. Най-интересното е, че изследването не открило съществена разлика между различните времена на изчакване. Тоест пауза от пет секунди била също толкова ефективна, колкото и при по-дългите интервали. Това предполага, че дори най-кратките паузи – само пет секунди – могат да дадат на двойките достатъчно време да охладят емоциите си, да помислят по-ясно и да предотвратят по-нататъшната ескалация на спора.

Как да приложим „Правилото за 5-те секунди“

„Звучи достатъчно очевидно“, обяснява водещият автор на изследването Анна Маккъри в интервю за The Guardian, „но това е първият път, когато някой експериментално демонстрира намаляване на агресията след принудителни паузи. Принуждаването на двойките да направят почивка от пет секунди беше също толкова ефективно, колкото и изчакването от 10 или 15 секунди, което предполага, че дори и най-кратките паузи могат да помогнат за успокояване на спора.“

И е права. Въпреки че това може да изглежда като очевидно решение, много е лесно то да се пренебрегне, тоест да се вземе малък тайм аут. Но ако са необходими само пет секунди, за да намалите интензивността на емоционалния тон по време на несъгласие, то тогава партньорите могат да платят висока цена на неприлагането му. Всъщност простотата на този метод може да е причината той да работи толкова ефективно. Ето няколко съвета как може да го приложите много лесно:

Информирайте партньора си за правилото за 5-те секунди. Сега, след като сте въоръжени с резултатите от това изследване, обсъдете го с партньора си. Обяснете как дори кратката пауза може да помогне да предотвратите излизането на разгорещените моменти извън контрол и как това може да бъде полезно във връзката ви.

Поставете вашите условия. Обсъдете с партньора си как ще работи това правило. Как ще го прилагате? С помощта на кодова дума, сигнал, обратно броене? Колко дълго ще продължава паузата? Кога е добре да я направите и кога е важно да продължите разговора? Не забравяйте, че правилото служи за охлаждане на напрегнати ситуации, но това не е индулгенция, освобождаваща от проблеми при трудни разговори.

Опитайте да използвате правилото. Следващият път, когато почувствате, че напрежението нараства, използвайте избрания сигнал и изчакайте пет секунди, преди да продължите разговора. Независимо дали става дума за спор за домакинска работа, за спор при игра на думи или за страстна дискусия, излизаща от контрол, тези няколко секунди могат да се превърнат в разликата между малкото несъгласие и големия конфликт.

Въпреки че може да ви изглежда твърде лесно, за да сработи, науката казва друго. Пет секунди може да изглеждат незначителни в контекста на отношенията през целия живот, но както може би добре знаете, отделните моменти имат значение. Точно толкова бързо, както природните бедствия могат да ни връхлетят, така и споровете могат да ескалират и затова понякога само няколко секунди мълчание са нужни, за да се промени всичко.

Източник

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments

Харесайте ни :-)


This will close in 25 seconds

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x