fbpx
На фокусСаморазвитиеЧовекът

Не егоизъм, а любов: как да развием добро отношение към себе си

Положителната самооценка ни дава много преимущества и затова е важно да я поддържаме постоянно в тонус. Но как да практикуваме любов към себе си?

Любовта към себе си се разглежда от мнозина като безсмислен и дори нарцистичен стремеж. И това понякога наистина може да е така. Например, когато инфлуенсъри ви призовават да обичате себе си с безсъдържателни съвети, то и самата концепцията за отношението към себе си изглежда също толкова глупава и празна. Въпреки това има много научни доказателства, че любовта към себе си може да повлияе положително на психичното здраве, на самооценката и цялостното удовлетворение от живота.

Съвременното общество оказва огромен натиск върху хората, независимо дали става въпрос за постигане на статус, богатство или красота, че понякога е по-лесно да се съсредоточите върху провалите си, като същевременно пренебрегвате областите, в които имате положителни резултати. Но е многоважно любовта към себе си да не е егоистична.

Склонност към самопозитивност

В днешно време определението за любов към себе си се е отдалечило от традиционните негативни конотации, такива като нарцисизъм и егоизъм. Тя се разглежда като положителна психологическа практика, която може да помогне на хората да управляват по-добре своите емоции и да поддържат психичното си здраве.

Според Джефри Боренстейн, президент на Фондацията за изследване на мозъка и поведението, да обичаш себе си означава да обръщаш повече внимание на собственото си благополучие и щастие.

Научният термин за любовта към себе си е склонност към себепозитивност, която се определя като способност на хората да смятат себе си за притежаващи много положителни личностни качества и демонстриращи по-конструктивно поведение от средностатистическия човек.

Култивирането на самопозитивност има много научно доказани преимущества. Например, това показват резултатите от проведено изследване на Ерик Фийлдс и Джина Р. Куперберг, изследователи в катедрата по психология в Университета Тъфтс.

Ето някои от доказаните ползи от любовта към себе си или склонността към самопозитивност:

• По-добро психично здраве
• По-добро себеприемане
• По-високо самочувствие
• По-силна мотивация
• По-силна решителност
• Повишено самосъзнание
• По-малко прояви на тревожност
• По-качествен сън

Добрата новина е, че макар за някои хора да е по-трудно, отколкото за други, всеки може да се научи да обича себе си.

Пет начина да практикувате любов към себе си

Всъщност да обичаме себе си е преди всичко свързано с управлението на нашия вътрешен критик, така че да можем да виждаме повече нюанси в неуспехите си и да оценяваме собствените си усилия и напредък с повече доброта, любов и уважение.

Избягвайте негативните разговори със себе си. В моменти на самоанализ е много важно да си зададете следните въпроси : „Какъв тип език използвам, когато забележа в себе си недостатък или когато съм направил грешка? Принизявам ли се или използвам по-доброжелателен и разбиращ тон? Ако съм много самокритичен, как се чувствам след това дълбоко в себе си? Обръщането на внимание на това как вътрешно говорите със себе си е най-важната стъпка в това да се научите да обичате себе си.

Създайте си лични ритуали. Основната разлика между навиците и ритуалите е колко сте осъзнати и целеустремени в течение на процеса. Ритуалите са осмислени практики с дълбоко разбиране на целта. В натоварения си работен ден отделете време за ритуали, показващи грижата към себе си, например подарете любов на тялото си с помощта на упражнения или на ума си чрез медитация.

Поставете си здравословни граници. Независимо дали на работа или в ежедневието е трудно да обичаш себе си, когато другите не уважават времето ти или не признават достойнствата ти. За тази цел е важно да се отучите от автоматичното „да“ и да се научите да казвате „не“, за да защитите времето и енергията си. Това е мощен начин да практикувате любов към себе си.

Бъдете състрадателни към себе си. Самосъстраданието е много подобно на състраданието към другите хора. Става въпрос да забележите, когато се чувствате зле и да си предложите разбиране и доброта. Както казва известният психолог д-р Кристин Неф: „Можете да се опитвате да промените себе си, за да бъдете по-здрави и по-щастливи, но това се прави от грижа за себе си, а не защото сте безполезни или неприемливи такива, каквито сте.“

Освободете място за саморефлексия. Понякога нещата не вървят по план. Вместо да се самообвинявате, преживейте провала като учен, за да можете да се извлечете от него полезните уроци и да го използвате като възможност за лично израстване. Саморефлексията може да бъде под формата на записи в дневник, ежеседмичен анализ или редовни срещи с доверен приятел, с когото да обсъдите новите си преживявания и затруднения.

Както можете да се види, вие можете да подкрепите любовта към себе си дори с помощта на малки промени. Те са толкова елементарни – оценка на собствените усилия, без прекалена или груба критика, изграждането на полезни ритуали и поставянето на здравословни граници.

Развиването на любовта към себе си може да доведе до подобрено психично здраве, повишено самочувствие, към ръст на мотивацията и много други доказани предимства. Но не трябва да забравяте, че това може да не е съвсем лек процес. Опитайте и не забравяйте за силата на саморефлексията. Провалът не е краят на света, а още една възможност за самопознание и личен напредък.

Източник

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments

Харесайте ни :-)


This will close in 25 seconds

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x