Девет технологии на бъдещето, които ще променят света през 2025 г.
Биокомпютри, квантово оптимизирани портфейли за инвеститори и свръхдълбоко сондиране – ето част от най-революционните технологии, които скоро ще променят света на технологиите. Компанията за анализи CB Insights представи своя годишен доклад Game Changers 2025, в който описва девет технологии, които все по-бързо ще се развиват и навлизат в нашия живот. Както отбелязват анализаторите, сега тези технологии може да изглеждат фантастични, но те решават едни от най-належащите съвременни нужди и в резултат на това получават все по-голяма подкрепа от инвеститорите.
1. Прогнози за времето с помощта на изкуствен интелект
Екстремните промени във времето по цялата планета ще се превърнат в един от най-големите рискови фактори през следващите 10 години. Те ще повлияят преди всичко на световния БВП, броя на населението в различните страни и наличието на ресурси. Ако хората се научат да управляват правилно климатичните рискове, това може да спести до 30 трилиона долара от глобалния БВП, изложен на екстремни метеорологични явления. Три урагана в Съединените щати през 2017 г. причиниха загуби от 265 милиарда долара Моделите на климата и времето, базиращи се на изкуствен интелект (AI), се развиват бързо и позволяват получаването на все по-точни прогнози за времето, като същевременно намаляват разходите за създаването им. За разлика от традиционните физически модели, които изискват значителни изчислителни ресурси и суперкомпютри за симулиране на бъдещи климатични условия, новите AI модели разчитат на исторически данни за времето. Използвайки изучените вече закономерности, машинно обучените модели създават прогнози за минути. Клиентите на стартъпите, които създават такива модели, са преди всичко застрахователни компании и компании от финансовия и отбранителния сектор (примери за такива стартъпи са Jua, Atmo, WindBorne Systems, Reask).
2. Свръхдълбоко сондиране
Усъвършенствани технологии за сондиране дават възможност за проникване до много големи дълбочини с цел извличане на геотермална енергия. Инвестициите в областта на геотермалната енергия се увеличиха през последните години поради напредъка в технологиите и търсенето на чиста енергия. Дълбините на земята съдържат колосално количество неизползвана енергия, която доскоро беше практически недостъпна: тя представлява по-малко от 0,2% от световния горивен и енергиен баланс. Но компаниите вече започват да използват хидравлично разбиване (при което гореща вода се насочва към пукнатини в земната кора) за достъп до чисти енергийни източници. В бъдеще се предполага, че тази технология ще може да осигурява все повече геотермална енергия по цялата планета. Конвенционалните инсталации могат да пробиват кладенци с дълбочина до 6,5 km. Следователно ще са необходими нови технологии, за да се премине 10-километровата граница и да се пробие до тези пластове, където температурата се повишава до 400 градуса по Целзий. На тази дълбочина водата достига до свръхкритично състояние, благодарение на свръхвисокото налягане и температура, задържайки от 5 до 10 пъти повече енергия на парата, отколкото в стандартен котел. За достигането до такива дълбочини се предполага използването на плазма или сондиране с помощта на милиметрови вълни. Стартъпи като Quaise разработват подобни проекти и планират да започнат да извличат геотермална енергия от първите си кладенци още през 2026 г. Големите енергийни компании са готови да инвестират в чиста енергия и свръхдълбоки кладенци, за да постигнат целите си за намаляване на въглеродния отпечатък.
3. Хъбове за AI агенти
Разработването на различни AI агенти ще позволява да се автоматизират бизнес процесите и да се създават колаборации между онлайн платформи на LLM агенти (AI системи, които използват големи езикови модели (LLM) и генерират езикови конструкции) и co-pilots („асистент системи“, които взаимодействат с потребителите), които да могат да решават много от най-сложните проблеми за клиентите. Появяват се все повече стартъпи, които разработват подобни инструменти, а големите компании вече създават „хъбове на агенти“, които обединяват такива асистенти в цели мрежи (например Microsoft Copilot и Slack, в които са интегрирани AI агенти на компанията Salesforce, както и партньорски системи – Adobe, Anthropic, Cohere, Perplexity).
4. Усъвършенствани ядрени двигатели, предназначени за космически полети на дълги разстояния.
Увеличава се търсенето за изстрелване на нови сателити и космически полети, но конвенционалните ракети, задвижвани с химическо гориво, не са достатъчно ефективни, когато става въпрос за полети на дълги разстояния. Те имат ограничена скорост и трябва да транспортират голяма маса гориво. Ядрената енергия може да отвори нови хоризонти тук и НАСА вече тества технологията на ядрен ракетен двигател, който трябва да бъде 2-3 пъти по-ефективен от двигателите с течно гориво. Има и стартъпи, които експериментират с термоядрени задвижващи системи, като напр. Helicity Space.
5. Биокомпютри
Това са хибридни компютри, които обединяват мозъчни органоиди със силициеви чипове. Компютрите, създадени на базата на тази технология, от една страна, ще бъдат високоефективни и не твърде енергоемки, както човешкия мозък, но ще могат да извършва сложни изчисления, на които той не е способен. Засега тази технология е в зачатъчен стадий, но инвеститорите вече са готови да заложат на нейното развитие. Стартъпи като Swiss FinalSpark и Australian Cortical Labs вече работят в тази област.
6. Интерфейси мозък-компютър.
Тази технология позволява на мозъка директно да обменя информация с компютър. Изкуствен интелект създава “мозъчни стимулатори” и други инструменти, които помагат на пациенти с неврологични разстройства. Например, компанията Nature Medicine разработва индивидуални алгоритми, които могат да разпознаят промените в мозъчната активност на пациента и да намалят наполовина продължителността на симптомите на болестта на Паркинсон.
7. Квантовo оптимизирани портфейли за инвеститори.
Тази технология предполага използването на квантови компютри за създаване на оптимални инвестиционни портфейли. Тя също е все още в начален стадий, но квантовите компютри вече започват да се използват в интерес на финансовите компании. Квантовите компютри могат да се използват за създаване на по-ефективни инвестиционни портфейли, откриване на измамни схеми, оценка на кредитоспособността и други проблеми. Едни от най-напредналите компании, работещи в тази област са Quantinuum, Classiq, Multiverse ,QCware. Според Лори Биър, глобален главен директор за информационните технологии в JPMorgan, финансовият сектор ще бъде една от първите индустрии, които ще се възползват от развитието на квантовите технологии,
8. Клетъчно програмиране и епигенетика.
Епигенетиката изучава експресията на гени по време на клетъчния растеж и делене на клетките, което прави възможно да се повлияе на тези промени при различни условия. Изследванията на технологиите за удължаване на живота и епигенетичното препрограмиране са особено актуални сега, предвид все по-застаряващото население по света. Такива технологии помагат на хората да поддържат тялото си младо по-дълго и да лекуват заболявания, свързани с възрастта, и следователно да намаляват разходите за здравеопазване. Пример за компании работещи в тази насока са turn.bio и HanAll Biopharma, занимаващи се с епигенетично препрограмиране.
9. Навигация без използването на GPS
Зачестилите неудачи във функционирането на GPS системата представляват заплаха за работата на различните навигационни системи, включително в областта на гражданската авиация и отбраната. На фона на геополитическите конфликти в света през последните години този проблем стана особено актуален. Алтернативни системи за позициониране, навигация и синхронизиране ( Positioning, Navigation and Timing -PNT) се разработват от доста години. Понастоящем алтернативната навигация използва сателити, разположени в ниска околоземна орбита, нерадиочестотни системи за позициониране и мултисензорни системи, които включително използват сигнали от клетъчните мрежи. В тази област представители на отбранителния сектор често се обединяват с компании, занимаващи се с космически изследвания. През август 2024 г. SpaceWERX, иновационното подразделение на Космическите сили на САЩ, проведе конкурса AltPNT, на който избра 20 компании за финансиране.