fbpx
Изкуствен интелектЛюбопитноНаука и технологииСамопознание

Хиляди малки решения и нюанса: Защо изкуственият интелект (поне засега) е безсилен в творчеството

Когато изкуственият интелект генерира изкуство, той решава вместо хората какво да бъде то, но картините, текстовете, филмите и видеата– това не са просто продукти, а действия. Това са неща, които хората създават чрез процес от хиляди малки решения и съдържат хиляди малки нюанса, които изразяват в какво те вярват и какво искат да кажат. Така че когато става дума за изкуство, себеизразяване и аргументиране – ако човек иска нещо да бъде направено както трябва, вероятно все още е най-добре да го направи сам, а ако използва за помощник инструмент с изкуствен интелект, постоянно да го контролира.

Генеративните инструменти с ИИ, такива като ChatGPT, Midjourney, или Runaway могат да създават текст, изображения и видеоклипове много по-бързо, отколкото всеки един от нас би могъл да го направи ръчно.

Ако се замислим не е трудно да се забележи, че технологията може да ни спести доста време, но го правим само до степента, в която сме готови да се откажем от контрола върху крайния продукт. Поради тази причина генеративният ИИ вероятно ни е най-полезен за нещата, които ни интересуват най-малко.

Отказ от контрола върху творчеството

Вземете например генераторите на изображения. Вероятно имате груба представа как работят Midjourney или Dall-E. Просто напишете това, което искате: например “сърфираща бяла мечка на Хаваите ” и генераторът ще го нарисува.

Как ще изглежда изображението – акварел или скица с молив? Колко реалистична ще бъде бялата мечка? Колко висока ще е вълната? Ще има ли други къпещи се около нея?

Ако не сте задали изрично допълнителни инструкции, след като изображението се генерира, отговорите на тези въпроси вече ще са получени. Генеративният ИИ ще е “решил” всичко за вас.

Разбира се, можете да посочите на ИИ да използва стила на някой известен художник, например Ван Гог или Едвард Мунк. Или пък да му укажете , че вълната да е два пъти по-висока от мечката или пък тя да излъчва ужас като във „Викът“ на Мунк, тъй като не е свикнала да кара сърф.

Можете също така да минете и на друг вариант: да отворите графичен редактор и сами да промените изображението до отделните пиксели. Но, разбира се, писането на подробни инструкции и редактирането на изображението отнема време, усилия и умения. Генеративният ИИ обещава все повече да облекчава тази тежест, но както всеки мениджър знае, контролът е важна част от изпълнението на всяка една задача.

Дяволът е в детайлите

Във всяко изкуство и самоизразяване смисълът се крие в детайлите.

Във великите шедьоври не всеки щрих е планиран, но всеки е внимателно обмислен и претеглен. А общото въздействие върху зрителя зависи от всички добре обмислени движения на четката и нюансите взети заедно.

Режисьорите заснемат една и съща сцена дубъл след дубъл, като всеки един от тях може да се отличава незначително от другите или пък да е коренно различен. Само част от тези кадри попадат във финалната версия на филма, тоест частта, която монтажистите и режисьорът смятат, че е най-подходяща. В изобразителното изкуство великите художници използват зрителния си апарат, за да гарантират, че всеки детайл спомага за постигането на желания ефект.

В този смисъл генеративният изкуствен интелект предоставя нов тип изпълнител. Той винаги е на разположение и в доста области технически е много компетентен.

Но в сравнение с човек, той не може да разбере какво точно искате. Нещо повече, липсва му замисъла, размишленията и цялостното владеене на детайлите, които раждат големите творчески постижения, или пък даже всестранната глупост, която също произвежда уникални неща.

Попитайте ChatGPT за филмов сценарий, както и за инструкции за кастинг и заснемане. Той няма да ви създаде нито изключителния шедьовър на режисьора и сценарист Франк Дарабонт „Изкуплението Шоушенк“ по романа на Стивън Кинг, нито пък странния, но много красив и изпълнен с вътрешна поезия филм на хонконгския режисьор Уонг Карвай „Настроение за любов“ .

Възможно е постепенно да се доближите до някаква степен до тези шедьоври и до някои техни странности, но за да направите това ще трябва да отделите все повече време, усилия и контрол.

Епохата на “евтините думи”

В наше време генеративният ИИ прави възможни преди всичко евтините и нискостойностни изказвания.

Сигурно за времето, което някой от нас би отделил за написването и редактирането на статия с обем подобен на тази, използвайки някои от генеративните ИИ като ChatGPT, Microsoft Copilot или Claude на Аntropic, би могъл да генерира поне 100 граматически правилни, добре структурирани текста и след това да ги публикува онлайн, без дори да ги чете. Нямаше да му се налага внимателно да проверява всяка дума и да решава дали наистина е предал в цялата пълнота своето мнение. Дори нямаше да е нужно да мисли дали е съгласен с тези текстове, генерирани от ИИ.

За съжаление това вече не е само хипотетичен пример. Генерирани от изкуствен интелект електронни книги със съмнително качество и неясно авторство вече намират своето място в каталозите на онлайн продавачите и в библиотеките, които тези продавачи обслужват.

По същия начин, използвайки генератори на изображения, интернет започна да се наводнява с визуално привлекателни изображения, Всеки от нас може да създаде много различни изображения, нужни му с определена цел, например за началото на дадена статия. След това ще са ни нужни само няколко секунди да оценим дали то изразява това, което искаме да предадем за да постигнем целите си.

Но ако целта ни не е само да избягаме от рутинната работа, а да се отдадем на творчески труд, в който писането и рисуването не са просто работа, а процеси на обмисляне, анализиране и решаване какво точно искаме да предадем на света около нас., то тогава решенията са изключително в нашите ръце. В случай, че ги делегираме на генеративния ИИ, ние предаваме процесите по вземане на решения в неговите ръце.

Някои учени твърдят, че интернет е породил зараждането на епохата на „евтината реторика“. Хората вече не трябва да харчат много ресурси или даже да се сблъскват с порицанието от своите съседи, за да кажат на света каквото искат.

С генеративния ИИ себеизразяването става още по-лесно. Дори не е нужно да създавате нещо сами, което да споделите със света. За първи път в човешката история способността да създаваш писмени творения, произведения на изкуството и всякакви други форми на себеизразяване са отделени от необходимостта да обръщате внимание на това, което правите или казвате.

Когато намерението и усилието имат значение

Но да се надяваме, че великите произведения – било то в изкуството, журналистиката или науката – ще продължат да изискат нещо повече от просто „пусни ИИ и гледай какво ще стане“. Те ще изискват внимание и старание и част от това усилие може дори да включва създаването на персонализирани ИИ агенти, пригодени към специфичните нужди на даден творец.

Но ако хората не станат много по-добри в селектирането, великите произведения ще стават все по-трудни за откриване сред потопа от съдържание с ниско качество, известно още като „ИИ бълвоч“.

Освен това иронията се състои в това, че колкото по-мързеливи и немарливи ставаме, толкова по-полезен ни се струва изкуственият интелект, защото детайлите просто не ни интересуват.

Тук сигурно може да се завърши с някаква мрачна прогноза от рода: работещите художници и писатели ще бъдат заменени от посредствена автоматизация, онлайн дискурсът ще става все по-глупав и хората ще се изолират в своите персонализирани балони от ИИ-създадено съдържание.

Да, всичко това е напълно възможно. Но хайде вместо да направим поредната черна прогноза, не е ли по-добре да помислим малко заедно.

Дали следващия път, когато ни трябва текст или картинка, не трябва да спрем за малко и да си зададем въпроса: Колко ми пука за детайлите? Няма ли да е по-ценно да го създам сам, или пък с някого заедно? Може ли така да излезе нещо по-яко, да науча нещо ново, да открия различни интересни връзки или просто да си припомня защо това нещо е важно за мен?

С други думи – струва ли си да се постарая истински? Отговорът няма винаги да е „да“, но честно казано, често ще бъде.

Изкуството, писането, филмите – това не са просто продукти, а действия. Това са неща, които хората създават чрез процес от хиляди малки решения и съдържат хиляди малки нюанса, които изразяват в какво вярваме и какво искаме да кажем.

Така че когато става дума за изкуство, себеизразяване и аргументиране – ако искаме нещо да бъде направено както трябва, вероятно все още е най-добре да го направиме сами, възможно с помощта и на ИИ, но без да оставяме всичко в неговите ръце.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments

Харесайте ни :-)


This will close in 25 seconds

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x