fbpx
Изкуствен интелектЛюбопитноПрогнози и тенденцииТехнологии

Технологични тенденции за 2025 г: Изкуствен интелект, криптовалути, нови РНК лекарства, персонализация, центрове за данни

Експерти от известната консултантската компания CB Insights представиха тенденциите, които според тях ще оформят технологичния пейзаж през 2025 г. , като повечето ще са свързани с развитието на изкуствения интелект. Промените ще засегнат много различни области – от криптовалутите до търговията на дребно.

Съветници на база изкуствен интелект ще управляват финансите

Според CB Insights инвестиционните консултанти понастоящем прекарват поне една пета от времето си в консултиране на клиенти. За да икономисат това време, големите финансови компании започнаха да прилагат изкуствен интелект, за да подобрят ефективността на своите служителите. Например отделът за управление на активи на Morgan Stanley е отчел рекорден нетен доход през третото тримесечие на 2024 г. благодарение на по-задълбочената интеграция на ИИ.

По-малките компании мениджъри на активи засега обаче са по-предпазливи по отношение на ИИ поради регулаторни проблеми и опасения за поверителността на данните, както и липса на знания и технически умения. В същото време липсата на регулаторни препоръки е основната пречка пред внедряването на изкуствен интелект за 62% от компаниите в света.

ИИ агенти ще плащат за покупките

Цялата текуща платежна инфраструктура в света е предназначена за хората и не позволява на ИИ агенти да участват в транзакции. Но в близко бъдеще изкуственият интелект ще може да прави покупки от името на потребителя.

Според анализатори от CB Insights първото разплащателно средство, базирано на ИИ, ще бъде свързано с криптовалутите. През октомври 2024 г. разработчикът на софтуер Skyfire обяви интеграция с блокчейна Base, което позволява на агентите с изкуствен интелект да използват портфейлите в Coinbase за плащания. В момента Google и Amazon също проучват тази възможност.

Криптовалутите отново набират скорост

От CB Insights отбелязват увеличение на броя на споменаванията на криптовалутите и свързани с тях термини в докладите на различните организации. Лидерите в платежните системи също започнаха да проявяват интерес към тях. Например през януари 2024 г. Visa обяви партньорство с глобалния доставчик на услуги за инфраструктурата на web3 Transak. Също така фондът за рисков капитал PayPal Ventures инвестира в компанията за крипто услуги Mesh, а Mastercard, в партньорство с крипто портфейла MetaMask и криптовалутата Baanx, пуснаха карта за обмен на криптовалута за фиатни пари.

От друга страна, въпреки растежа си, стартъпите в областта на блокчейна, набиращи финансиране, все още изостават от стартиращите компании в областта на изкуствения интелект по отношение на комерсиалното внедряване.

Очаква се значителен ръст на внедряването на ИИ в медицината

През следващите няколко години ИИ технологиите ще се използват навсякъде в здравеопазването. ИИ вече прави възможно откриването на болести на по-ранни етапи – понякога даже преди да се появят симптомите. В някои случаи ИИ помага на доставчиците на услуги да анализират съществуващите набори от данни за всички групи пациенти, за да идентифицират лицата, които са изложени на риск.

Инвеститорите ще влагат все повече средства в РНК препарати

Пазарът на РНК лекарства започна да се развива през 2016 г. и продължава своя бурен ръст. Терапевтичните РНК препарати въздействат на традиционно „не подаващите се на лечение“ протеини, които най-често се откриват при генетични нарушения, рак, сърдечно-съдови заболявания и др. Например, фармацевтичната компания Leader Alnylam Pharma в момента разработва РНК лекарства, които ще помогнат за лечението на заболявания на централната нервна система.

Роботи ще компенсират недостига на здравни работници

В момента здравеопазването в САЩ, а и в много други страни, е изправено пред остър недостиг на работна сила на фона на бързо застаряващо население. Според проучване, касаещо здравната система в САЩ, до 2030 г. болниците ще изпитват недостиг от повече от 139 000 лекари и 63 000 медицински сестри.

Един от начините за решаване на този проблеми е все по-масовото навлизане на роботехниката в здравните заведения. Тя ще осигурява поддръжка и грижа за пациентите и ще автоматизира работата на лабораториите.

Технологичните гиганти ще изкупуват ИИ активи

Големите технологични корпорации се надпреварват да придобиват технологии и таланти в сферата на ИИ. Лидерите на пазара на сливания и придобивания в момента са Nvidia, Snowflake, Accenture, Databricks.

Два ориентирани към клиентите технологични пазара – за ИИ ботове и маркетингова персонализация – заеха първите места по отношение сделките за сливания и придобивания в сферата на изкуствения интелект през 2024 г.

Bigtech ще започнат да инвестират в решения за интерпретация на големите езикови модели (LLM)

Едно от перспективните направления ще стане разработването на технологии, които ще помагат за по-доброто разбиране на поведението на големите езикови модели (LLM). Според CB Insights това е важно за спечелване на доверието на потребителите, контролирането на моделите и гарантирането на сигурността.

САЩ водят в надпреварата в областта на изкуствения интелект

Понастощем талантливите специалисти в областта на изкуствения интелект са концентрирани преди всичко в САЩ, като повече от 40% от световните технологични компании са базирани там. Китай е единствената световна сила, която може да съперничи на САЩ в областта на LLM, особено в софтуера с отворен код. В същото време осем страни (Белгия, Бразилия, Италия, Австралия, Норвегия, Индия, Швейцария и Южна Корея) изпреварват САЩ по отношение на ръста на финансирането на ИИ и ръста в наемането на персонал.

Тъй като правителствата в различните страни дават приоритет на инвестициите в ИИ, за да останат конкурентоспособни, доставчиците на инфраструктура като Nvidia ще набират все по-голяма сила. От Nvidia обясняват, че подпомагането на страните в създаването на „суверенен ИИ“ ще донесе на компанията милиардни приходи.

Bigtech ще продължат да развиват имерсивните (максимално близки до човека) технологии

Пускането на системата за виртуална реалност Vision Pro на Apple през 2024 г. предизвика много шум около пространствените изчисления. Пространственото изчисление е подход към обработката на данни, който се основава на работата с триизмерни структури. Apple увеличава възможностите си в тази област чрез закупуване на помощни технологии и сред тях са такива, свързани с добавената реалност, компютърното зрение, разпознаването на изображения.

Големите технологични компании (Bigtech) залагат на разширяване на предлаганите бизнес услуги с използването на имерсивни устройства. Повече от половината компании от Fortune 100 вече са закупили устройства Apple Vision Pro. Цената им обаче все още възпрепятства масовото им навлизане на пазара.

Генеративният ИИ ще се използва за персонализиране на рекламата

Според анализаторите на CB Insights търговците на дребно и рекламните агенции ще използват все повече генеративен ИИ и потребителски данни за персонализиране на рекламата.

Общата стратегия за повечето компании, търговци на дребно и брандове в нашата сфера е да развиват персонализацията на рекламата. Това е най-важното нещо, което можете да направите, за да подобрите лоялността, увеличаването на печалбите и уместността на предлагането. Изкуственият интелект и другите технологии помагат за това“, цитират от CB Insights Марк Адамс, старши вицепрезидент на компанията BigCommerce, предлагаща услугата за създаване на магазини за електронна търговия.

Центровете за данни ще стават все повече

Развитието на ИИ изисква много енергия. Затова американските компании се готвят за мащабно изграждане на центрове за обработка на данни, като вече са инвестирали над 1 трилион долара в това.

Потреблението на електроенергия в центровете за данни ще нараства, като за периода от 2022 г до.2026г. то ще се удвои от 460 TWh през 2022 г. до повече от 1000 TWh до 2026 г. Следователно енергийната ефективност в много страни ще се превърне в приоритет, стимулирайки възможности за създаването на нови процесори, технологии за охлаждане и много други съпътстващи технологии.

Броят на стартъпите в сферата на космическите технологии ще се увеличи

През последните пет години броят на космическите изстрелвания се е увеличил пет пъти. Ако през 2019 г. те са били 26, то през 2024 г. бяха 131. Това до голяма степен стана възможно благодарение на постиженията на SpaceX, която извърши седем пъти повече лицензирани изстрелвания от своите конкуренти.

Цената за излизането на орбита от 2008 г. е спаднала осем пъти. Очаква се SpaceX да намали допълнително тези разходи. Например цената за изпращане на килограм полезен товар в орбита през 2008 г. е била 12 600 долара, а през 2018 г. – 1500 долара. CB Insights очаква цената да падне до $500 в близкото бъдеще.

По-евтиният достъп до космоса ще стимулира създаването и развитието на стартъпи в областта на сателитните технологии, усъвършенствани системи за задвижване и други.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments

Харесайте ни :-)


This will close in 25 seconds

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x