14 новини от света на медицинската наука, които вселяват оптимизъм за бъдещето на нашето здраве
Ето едни от най-вълнуващите открития и проучвания в областта на медицината, публикувани през 2024 г.
Свикнали сме да съдим за света по новините – и това е най-голямата ни грешка, смята световноизвестният психолог и професор от Харвардския университет Стивън Пинкър. Според него новината е изключително неслучайна извадка от това, което ни се случва. Това е селекция от най-лошите събития, така че картината на света в главите ни винаги да не е никак розова.
Но новините могат да бъдат различни, нали? Със започването 2025 г. решихме да съставим алтернативен, позитивен списък от събития от света на медицинската наука, които може би ще ви накарат да повярвате, че човечеството не е толкова безнадеждно и че ситуацията в света наистина се подобрява.
1. Пробив на годината: ХИВ ваксина
Въпреки напредъка в лечението, повече от един милион души се заразяват всяка година с вируса на човешката имунна недостатъчност (ХИВ). И ето, че най-накрая настъпи революция в превенцията на тази инфекция: учените създадоха ваксина, която помага да се предотврати възможността от инфектиране в продължение на шест месеца и тя се нарича Lenacapavir. Нейните клинични изпитания вече са завършили и са показали 99,9% до 100% ефективност. Ваксината беше обявена за основния пробив на годината от списание Science и редица други авторитетни издания и организации.
Напредъкът в борбата срещу ХИВ не спира дотук: през март миналата година учените съобщиха, че са успели да премахнат вируса от клетките с помощта на технологията за редактиране на гени CRISPR.
2. Биосензор за откриване на рак на гърдата
Разработен е свръхчувствителен тест за диагностика на рак на гърдата. С него той много лесно може да бъде открит. Новият биосензор може да открие маркери за прогресиране на рака дори в малка проба от слюнка. Устройството за тестване е мобилно, за многократна употреба, а обработката на пробите отнема секунди.
Понастоящем тестът е предназначен за маркерите HER2 и CA15-3, така че за момента той може да открива само онези подвидове рак, които са свързани с тяхното нарастване.
3. Край на колоноскопията
Ракът на дебелото черво е един от най-често срещаните видове рак в света. Освен това ранното откриване може да предотврати повече от 90% от смъртните случаи, свързани с този вид рак.
Но процентът на хората, които се подлагат на диагностично изследване на червата, остава нисък. Според американски учени той е под 60%, а в редица други страни е значително по-нисък. Това е свързано с продължителността и неприятните усещания при процедурите, основната от които е колоноскопията.
Учени са разработили ново решение без никакви неприятни изненади – прост кръвен тест, който може да определи наличието на ракови заболявания в първи, втори и трети стадий с точност от 87,5%.
4. Лекарство за агресивни ракови заболявания
Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) призна миналата година препарата Dostarlimab за усъвършенствано лечение на рак на ендометриума и няколко вида рак в червата. Той може да удължи живота на пациенти с рак на ендометриума в късен стадий средно с 16 месеца в сравнение със стандартната химиотерапия.
Благодарение на начина си на действие, препаратът се е оказал ефективен и при лечението на някои други злокачествени тумори – рецидивиращи, бързо разпространяващи се тумори и тумори, които не се повлияват от други лечения.
5. Лечение на рак без химиотерапия
Съвсем наскоро, през декември 2024 г., беше публикувано обещаващо изследване за новаторска технология, която може да трансформира раковите клетки в здрави. Учените са открили как да „превключат“ раковите клетки на молекулярно ниво, така че да започнат отново да се държат и да се делят като нормални телесни клетки, което би трябвало да спре техния безконтролен растеж. Ако учените успеят да превърнат тази технология в лекарство, пациентите с рак ще могат да избегнат страничните ефекти, свързани с традиционните химиотерапия и радиация, които причиняват унищожаване и на здрави клетки.
6. Диагностика на рак на кожата с помощта на светлина и изкуствен интелект
Миналата година FDA одобри нова технология и устройство, базирано на нея, наречено DermaSensor, които променят подхода към диагностиката на рак на кожата. Според статистиката на Американската дерматологична асоциация един на всеки пет души в Съединените щати ще изпита това състояние през живота си. Меланомът е особено опасен: той прогресира много бързо и метастазира, което може да доведе до летален край.
Сегашният стандарт за диагностика на рак на кожата, съдейки от статистиката, не е достатъчно ефективен: само при един от 20 пациенти, насочени за диагностика, действително се откриват предракови състояния или вече, че е болен, като при това от хората със злокачествени новообразувания само половината се насочват за допълнителен преглед. Лекарите до голяма степен оценяват риска на око.
Новото устройство DermaSensor излъчва светлинни вълни с определена с дължина, които се разсейват под повърхността на кожата. и след това се връщат към спектралния сензор. Мигновенните спектроскопски изображения се въвеждат в собствен алгоритъм за машинно обучение с обширна база данни от медицински случаи, който анализира дължините и характера на вълните и дава незабавен резултат.
Изследователите оценяват вероятността за успешна диагностика на 96%. Освен доказаната си ефективност методът е и неинвазивен.
7. Ваксина срещу меланом
Дългосрочните клинични изпитвания на първата в света персонализирана ваксина срещу меланом са успешни. Резултатите бяха публикувани през март миналата година и са публично достъпни.
При извадка от пациенти с висок риск от меланом отговорът на ваксината е достигнал 100%. Освен това благодарение на новото лекарство повече от половината от участниците в клиничните изпитания са живели повече от 15 години с диагнозата си . За сравнение, средната преживяемост при хора с напреднал меланом в продължение на пет години е само 35%.
8. Нов антибиотик
Бактериите непрекъснато се адаптират и някои видове вече не реагират на терапия с досега известните лекарства. Заплахата от появата на супербактерии вече не изглежда толкова далечна.
Учените постоянно търсят решение на този потенциален проблем и миналата година представиха изцяло нов клас антибиотици, каквито бактериите не са срещали досега. Дизайнът на разработената лекарствена формула е насочен към унищожаване на външната повърхност на бактериалната мембрана. Има шанс новата разработка да помогне на човечеството да спечели битката с антибиотичната резистентност.
9. Ефективно лечение на астма
За първи път от 50 години насам се появи ново лекарство с доказана ефективност, което помага при астма и хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ). Благодарение на обширно изследване, проведено от 2021 до 2024 г., учени са успели да потвърдят, че лекарството “Benralizumab” не само работи, но и работи значително по-добре от своите конкуренти.
Данните показват значителна разлика – Бенрализумаб е с 30% по-ефективен от стероидите (като Преднизолон), които са стандарт за лечение днес. Освен това новият препарат се понася значително по-добре от пациентите. Например, такива странични нежелани реакции като хипергликемия и синузит са били регистрирани изключително при пациенти, приемащи преднизолон.
10. Ключът към автоимунните процеси
Изследователите са открили специфична клетъчна връзка, която позволява по-добре да се разбере природата на появата на едни от най-мистериозните заболявания – автоимунните заболявания. С помощта на новополучените данни ще стане възможно изследването на генетичните различия, отговорни за предразположението към заболявания като лупус, болестта на Грейвс, множествена склероза, псориазис и др.
11. Яйцеклетки, отглеждани извън тялото
В Перу се роди първото в света бебе, заченато с помощта на нова репродуктивна технология. Процедурата Fertilo има редица предимства пред традиционното Ин витро оплождане (In Vitro Fertilisation – IVF ) – тя е по-бърза, по-достъпна и по-безопасна. При тази терапия яйцеклетката се формира извън тялото на майката: за нейното съзряване стволовите клетки и незрялата яйцеклетка се култивират при условия, имитиращи естествения процес на развитие.
Новата процедура намалява броя на необходимите инжекции на стимулиращи хормони с 80% и вместо две до три седмици, терапията отнема само три дни.
Технологията Fertilo вече е получила одобрение в Австралия, Япония, Аржентина, Парагвай, Мексико и Перу.
12. Източник на “потока”
През март м.г. беше публикувано изследване, изучаващо състоянието на „поток“ (авторът на концепцията за „потока“ е известният американски психолог от унгарски произход Михай .Чиксентмихайи ), още известно и като състояние на фокусирана продуктивност. Използвайки методи за невровизуализация, учените са успели да проследят мозъчната активност на музиканти с различно ниво на изпълнение по време на джаз импровизация. Това направило възможно изолирането на данните, отговорни за творческия процес.
След като анализирали получения масив от информация, учените стигнали до извода, че влизането в състояние на „поток“ зависи преди всичко от два фактора: експертизата на изпълнителите в зададената тема и способността да се изключи строгия контрол. Експертността се свързва с наличието на формирани невронни връзки, отговорни за необходимото умение, а способността за отслабване на контрола позволява на тази невронна мрежа да работи с минимално съзнателно наблюдение, тоест казано с други думи, да накараш страхотна състезателна кола да полети напред, трябва да освободиш спирачката.
13. Нов метод за борба с нарушенията на съня
Вероятно сте чували за циркадните ритми, биологичния часовник на нашето тяло. При повечето хора те са настроени стандартно: обичаме да си лягаме преди полунощ и да ставаме сутрин. Но не при всички това работи по този начин. Активни сте през нощта и на следващия ден клюмате до обяд? Ако и при вас е така сигурно като дете сте чували, че въобще не сте нощна сова, а просто сте много мързелив човек. А това съвсем не е така. Циркадните ритми са ендогенен процес, което означава, че всеки от нас се ражда с тази характеристика.
Миналата година учените постигнаха голям напредък в изучаването на този феномен. За изследването е бил избран възможно най-простият организъм: плодовата муха Drosophila. Учени от международен екип са създали и публикували в открит достъп пълна карта на невронните връзки на мозъка на тази муха. По този начин е станало възможно да се определи, че има значително повече неврони, отговорни за циркадните ритми, отколкото изследователите са прогнозирали. Освен това тази невронна мрежа предава данни в областите на мозъка, отговорни за паметта, ученето, пространствената ориентация, координацията, секрецията и разпределението на хормони.
Този модел не само ни помага да разберем как точно функционират циркадните ритми, но той осигурява основа за изследването и лечението на различни дисрегулации, като нарушения в съня и обмяната на веществата, включително функционирането на невротрансмитерите.
14. Целенасочено лечение на депресия
Станфордският университет публикува голямо ново изследване на депресията. С помощта на ядрено-магнитен резонанс (MRI) и изкуствен интелект са били идентифицирани шест различни биологични типа на разстройството. Тази класификация позволява избора на най-подходящия протокол за лечение в най-кратки срокове, което е изключително важно при работа с тази диагноза.
Смята се, че при двама от трима души с депресия предписаното лечение няма да бъде достатъчно ефективно и няма да им помогне да се отърват напълно от симптомите. Това преди всичко се дължи на факта, че днес режимът на лечение се базира на метода „проба – грешка“. Може да отнеме месеци или дори години, за намирането на подходящо решение, ако изобщо се намери такова. След като прекарат толкова много време и усилия в търсене на лечение, без да получат забележимо облекчение, пациентите често изпадат в още по-тежка депресия.
Изследването на учените от Станфорд напълно променя подхода към терапията, позволявайки да се работи целенасочено с всеки един тип депресия. За да оценят ефективността на този подход същата група учени провели друго изследване. Използвайки новият диагностичен метод, те събрали група от хора с когнитивен биотип на депресия, който слабо се въздейства от класическите антидепресанти, определили им индивидуален режим на лечение и прогнозирали вероятността за успех. Точността на прогнозата се оказала 63% срещу 36% при традиционната диагностика.