Rotofarm – стайна настолна микроферма за отглеждане на зеленина вкъщи
Концепцията за градинка на кухненския плот намира все по-оригинални решения, които позволяват отглеждането на свежа зеленина и зеленчуци без да си цапаме ръцете в земята и даже не е необходимо да излизаме от вкъщи. Такъв проект за жилищно растениевъдство е особено актуален днес при условията на бушуващата пандемия, причинена от корона вируса. Мелбърнският стартап Bace преди година демонстрира на краудфъндинговата платформа Kickstarter проект за настолна микроферма под името Rotofarm, а сега вече австралийците са на платформата Indiegogo за набиране на средства за финансиране на серийното си производство.
По своята форма Rotofarm напомня на хибрид от настолна лампа и вентилатора без перки Dyson, а фактически представлява леха с дължина метър и половина, опакована в полусферична чаша с лампа за дневна светлина.
Подобно на други домашни микроферми, като например тази на американската Babylon Microfarms, Rotofarm е комплектувана с касета от предварително подготвени семена на различни видове растения и за нейния собственик остава само да добави вода и хранителни вещества, а след това да пусне системата. Семената могат да бъдат от няколко вида салати, спанак, мента, магданоз, ядливи цветя, розмарин, мащерка, див лук и още много други.
За своята настолна микроферма Rotofarm разработчиците от Bace са се вдъхновили от разработената в НАСА технология за нулева гравитация. При Rotofarm чашата с вградената светодиодна лампа бавно се върти около своята ос, извършвайки един пълен кръг на 360° за един час. По този начин се намаляват ефектите на гравитацията, потискащи растежа. Това оптимизира поливането и аерирането на корените, подобрява усвояването на хранителни вещества и увеличава максималното излагане на светлина. Всички тези фактори спомагат за по-бързия растеж на растенията с по-малко вода. Изследванията, проведени на Международната космическа станция са показали, че растенията растат по-добре в модули с нулева гравитация, тъй като гравитацията не пречи на растенията да усвояват водата и хранителните вещества, и в резултат стъблата им могат да станат много по-високи, а листата им много по-широки с по-малко нужда от енергия. От австралийския стартап твърдят, че за новата стайна микроферма е необходима 95% по-малко вода, отколкото при отглеждането на растения в открита почва, а грижата за растенията не отнема повече от 5 минути на седмица.
Следенето за растежа се осъществява през специално приложение за смартфон. В числото на функциите влизат следенето на показателите за температура и влажност, нивото на водата и хранителни вещества, определянето на времето за „изгрев“ и „залез“, различни рецепти, а също така потребителите ще имат възможност да споделят своя опит в миниобществото на собствениците на Rotofarm.
Ако в някой момент собственика на настолната микрооранжерия започне да се дразни от постоянно работещата светодиодна лампа, то микрофермата може да се покрие с опционен акрилов екран, който омекотява осветлението, като същевременно позволява запазването на вътрешната влажност.
В момента на Indiegogo настолната микроферма Rotofarm се предлага за 850 австралийски долара ( приблизително 470 евро) със срок за доставка октомври месец тази година.