Прогнози на изпълнителния директор на OpenAI Сам Алтман за развитието на изкуствения интелект през 2025 г. и след това
Главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман е убеден, че въпреки забавянето на развитието на големите езикови модели (LLM), невронните мрежи ще продължат значително да се подобряват. Според него неминуемо близкото бъдеще е свързано с доста по-мощен изкуствен интелект (AI), способен да решава невероятно сложни проблеми.
Сам Олтман през ноември тази година даде прогноза за появата още през 2025 г. на така наречения изкуствен общ интелект ( Artificial general intelligence – AGI), тоест невронна мрежа, която ще може да изпълнява когнитивни задачи на човешко ниво. Той ще представлява изкуствен интелект, който може да се учи и да разсъждава като нас хората, което означава, че ще има потенциала да решава сложни проблеми и да взема решения самостоятелно.Това твърдение на предприемача предизвика както много противоречиви мнения, така и интерес. Много експерти се съгласиха с Алтман, но други изразиха силен скептицизъм за топкова скорошна поява на AGI.
Изкуственият интелект срещу човека
Съвременните невронни мрежи демонстрират висока ефективност при високоспециализирани задачи, като разпознаване на реч или обработка на данни. Изкуственият общ интелект (AGI) обаче си поставя много по-амбициозна цел – постигане на ниво на интелигентност, сравнимо с това на човека. Това означава създаване на системи, които могат не само да изпълняват конкретни инструкции и задачи, но и да разсъждават, да планират действия, да се обучават на нови умения и да се адаптират към различни, непознати ситуации, като същевременно показват креативност при решаването на проблеми.
В интервю с главния изпълнителен директор на Y Combinator Хари Тан, Алтман споделя, че пътят към свръхразумен изкуствен интелект е „като цяло ясен“, подчертавайки, че достигането до тази цел изисква поставянето на акцент върху решаването на инженерните проблеми, а не върху научните открития.
„Всъщност знаем какво да правим. Ще отнеме известно време, ще бъде трудно, но и невероятно интересно“, казва изпълнителният директор на OpenAI на фона на представянето на нова функция за търсене в ChatGPT, която предоставя достъп до открита информация с помощта на уеб търсене в реално време.
Общото виждане на Алтман за създаването на AGI се споделя и от други известни изследователи в тази област, като Ноам Браун и Клайв Чан.
„Чувал съм хора да твърдят, че Сам просто вдига голям маркетингов шум, но от това, което видях, всичко това, което той казва, е в съответствие с осредненото мнение на изследователите на OpenAI на място“, споделя Браун.
Стагнация в прогреса на изкуствения интелект
В момента. в OpenAI работят върху новия си езиков модел, наречен Orion. Според служителите на компанията качеството на невронната мрежа се е подобрило незначително в сравнение с прехода от GPT-3 към GPT-4. Възможно е това да се дължи на забавянето на традиционните подобрения в мащабирането и ограничената възможност за достигането до висококачествени данни за обучение.
Orion се обучава на бази на данни от различни източници, включително GPT-4 и други модели за логическо мислене, което е довело до това той да работи почти толкова добре, колкото и по-старите големи езикови модели. Изследователите на OpenAI смятат, че Orion не е по-добър или по-надежден в изпълнението на специфични задачи от своя предшественик. Той се справя по-добре с езиковите задачи, но не превъзхожда по-старите модели в програмирането.
През октомври изданието The Verge съобщи, че OpenAI планира да пусне Orion за избрани компании. Според източника инженерите на Microsoft се готвят да хостват Orion на Azure през тази година, но Сам Алтман нарече тази история „фалшива новина“, а от OpenAI съобщават, че техните експерти завършват тестовете за сигурност на Orion и планират да го пуснат за широката публика в началото на 2025 г.
Суперразумът не е далеч
В публикация в своя блог от септември 2024 г. Сам Алтман пише, че светът е на прага на „нова ера на интелекта“, сравнявайки предстоящите иновации с прехода от каменната ера.
„Можем да осигурим всеобщ просперитет в мащаби, който днес ни изглеждат невъзможни“, пише ръководителят на OpenAI. „В бъдеще животът на всеки може да бъде по-добър, отколкото е сега. Самият просперитет не прави непременно хората щастливи – има много нещастни богати хора – но като средно той значително ще подобри живота на хората по света.“
Алтман описва свят, в който всеки разполага с персонализирани екипи с изкуствен интелект, които да реализират всичко, което можем да си представим, например да обучават децата, да спомагат за внедряването на все по-добри практики в здравеопазването, да създават персонални софтуерни системи. Според него напредналите невронни мрежи ще се използват не само от големите компании, но и от все повече и повече обикновени хора.
Но за да превърне това в реалност, трябва да се решат някои слаби места в областта на изкуствения интелект. Главният изпълнителен директор на OpenAI подчертава, че в момента няма достатъчно изчислителна мощност за широко разпространение на невронните мрежи. А също така като се има предвид, че AI вече натоварва електрическата мрежа на САЩ почти до краен предел, това освен, че може да има отрицателно въздействие върху околната среда, може да се окаже ограничителен фактор във все по-широкото навлизане на изкуствения интелект.
Въпреки тези проблеми Сам Алтман смята, че възможностите на изкуствения интелект значително ще се увеличат и неговите постижения, например в решаването на проблемите, свързани с изменението на климата, създаването на космически колонии или „откриването на цялата физика“, ще се превърнат в нещо обичайно в близкото и по-далечно бъдеще.
„Трябва да действаме разумно, но решително“, подчертава ръководител на OpenAI. — Началото на ерата на изкуствения интелект е епохално събитие, свързано с много сложни и изключително рискови задачи. Това няма да е напълно положителна история, но ползите ще са толкова значителни, че дължим на себе си и на бъдещето да разберем как да се справим с рисковете, които ни очакват.”