fbpx
Здраве и дълголетиеНаука и технологииНовиТехнологии

Първата в света напълно роботизирана трансплантация на цял бял дроб е извършена с Da Vinci Xi

Специалисти от медицинския академичен център NYU Langone Health в Ню Йорк са направили пробив в инвазивната хирургия, извършвайки първата в света напълно роботизирана трансплантация на цял бял дроб. В бъдеще такива роботи-хирурзи ще могат да извършват подобни сложни операции с по-голяма прецизност и по-малък риск от усложнения, което ще доведе до подобряване на резултатите от лечението и по-високо качество на живот на пациентите.

Оперираният пациент е била 57-годишната Черил Меркар, която е страдала от хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ). Операцията е извършена с помощта на роботизираната система Da Vinci Xi, която е използвала малки разрези между ребрата за отстраняване на поразените две половини на болния бял дроб, след това е подготовила операционното поле и накрая е имплантирала донорските органи. И двете половини на белия дроб са били трансплантирани изключително с използването на роботизирания комплекс.(тук може да се запознаете с анимация, показваща последователността на действията при операцията).

Черил е била диагностицирана с ХОББ още на 43 години, тъй като е била генетично предразположена към заболяването. Ситуацията се влошила след като се разболяла от COVID-19 през 2022 г. Преди заболяването си тя е водила активен начин на живот, била е майстор по гмуркане, мотоциклетист и притежател на черен колан по карате, като заедно със съпруга си е управлявала фитнес зала в продължение на повече от 20 години. Въпреки здравословните си проблеми Черил продължавала да работи като доброволец в пожарната служба на окръг Дъчес, Ню Йорк.

По думите на д-р Стефани Чанг, директор на програмата за белодробна трансплантация в NYU Langone Health, използването на роботи позволява да се сведе до минимум травматичността от операцията, да се намалят усещанията за болка след процедурата и да се подобри прогнозата за бъдещето на пациентите.

Черил Меркар, която е била подложена на първата в света напълно роботизирана белодробна трансплантация на цял бял дроб, заедно с д-р Стефани Х. Чанг. Кредит: NYU Langone Staff

Операцията е била извършена на 22 октомври 2024 г., само четири дни след като Черил е била поставена в списъка на чакащите. Месец по-рано екипът от Нюйоркския университет е извършил и първата в Съединените щати напълно роботизирана трансплантация на една половина на бял дроб.

Паралелно с това, изследователи от Станфордския университет и Университета Джон Хопкинс са разработили метод за обучение за придобиване на хирургически умения от роботите, използвайки видеоклипове от операции, извършени от опитни лекари. Този нов подход, базиран на имитационно обучение, позволява на роботите да усвояват сложни процедури много по-бързо отколкото досега.

Благодарение на анализа на данните за движенията и прилагането на технологиите за машинно обучение, роботизираната система Da Vinci успешно е възпроизвела такива задачи като налагането на шевове и работа с игли с точност, сравнима и даже по-добра от работата на човек. Новата методика позволява роботите да бъдат обучавани за дни, а не за месеци и години, което значително ускорява внедряването на иновациите.

Системата Da Vinci Xi разполага с високо прецизна система за управление, която осигурява на хирурга пълен контрол върху роботизираните инструменти чрез конзолата, позволявайки извършването на сложни процедури с изключителна прецизност. Устройството включва няколко гъвкави роботизирани манипулатора, снабдени с 3D камери с висока разделителна способност и многократно увеличение, подобрявайки по този начин визуализацията на операционното поле. Da Vinci Xi се използва в широк спектър от хирургични процедури, включително в трансплантологията, онкологията и сърдечната хирургия.

Роботизираната хирургия открива широка перспектива  за автономно извършване на сложни операции, намаляване на грешките, увеличаване на прецизността и намаляване на риска от усложнения. Тези постижения доближават медицината до нов етап, в който роботите ще станат незаменими помощници в операционните зали, спомагайки за спасяването на животи и подобряването на качеството на лечението.

Източник

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments

Харесайте ни :-)


This will close in 25 seconds

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x