Водните запаси на сушата на Земята неумолимо намаляват: за какво трябва да се готви човечеството
Тревожни резултати от ново изследване, проведено от австралийски учени хидролози, указват , че значителна част от водните ресурси на сушата на планетата, тоест в почвата, езерата, реките, снега и други места, вече са изтощени, което крие големи рискове за бъдещето на човечеството и особено за селското стопанство.
Професорът по хидрология в Университета на Мелбърн Донгреол Рю и неговият колега Ки-Уон Сео били силно учудени, когато разработеният от тях компютърен модел започнал да дава от самото начало шокиращи резултати. Според симулацията, проведена от тях, се оказало, че „забележително“ голямо количество от водните запаси на Земята върху сушата са изчезнали. Учените предположили, че това е „грешка на модела“, но след многочислени различни проверки, продължили повече от година, се оказало, че никаква грешка няма.
В своята статия, публикувана наскоро в списание Science, учените пишат, че глобалното затопляне на планетата значително е намалило количеството вода, съхранявано по света в почвата, езерата, реките, снега и други места на сушата и това може да е с потенциално необратими последици за селското стопанство и покачването на нивото на Световния океан. Изследователите подчертават, че значителното пренасяне на запасите от вода от сушата към океана е особено тревожно за земеделието, и се надяват, че тяхната работа ще помогне за засилване на усилията за намаляване на прекомерното използване на водните ресурси.
Според изследването почвената влага на Земята е намаляла с над 2000 гигатона през последните около 20 години. За сравнение, това е два пъти повече от загубата на лед в Гренландия между 2002 и 2006 г.. Междувременно, честотата на екологичните и селскостопански засушавания , случващи се средно веднъж на десетилетие, се е увеличила, глобалното ниво на Световния океан се е повишило, а земният полюс се е изместил.
В своето изследване Рю и неговите колеги използвали три различни източника на данни, за да потвърдят, че Земята съхранява по-малко вода върху сушата, отколкото преди. Учените също така подчертават за една важна горчива истина, с която фермерите все по-често се сблъскват, а именно, че след продължителна суша следват драматично големи валежи, които често предизвикват наводнения, Но за съжаление това не означава, че подземните водни запаси се възстановяват.
„Изглежда, че сушата е загубила способността си да се възстановява до предишните нива“, споделя Рю.
Авторите на изследването предполагат, че земята на нашата планета е загубила своята еластичност и сега вече тя не е способна бързо да се възстановява. Дали тази способност ще се върне, ще зависи от това дали хората ще предприемат действия срещу климатичните промени и дали ще промени значително начина, по който се използват водните ресурси, посочват учените. Според тях растенията са подложени на все по-силен топлинен стрес и се нуждаят от повече количество вода. Селското стопанство, особено това свързано с напояване, извлича повече вода, отколкото може да си позволи. В същото време човечеството продължава да емитира повече парникови газове без особени усилия да ги намали значително, което засилва ефектите от глобалното затопляне.
Според Катрин Джейкъбс, професор по екологични науки в Университета на Аризона, която не е участвала в проучването, но се е запознала детайлно с цялото изследване:
„Съществуват дългосрочни климатични промени, които са се случвали и в миналото, и вероятно могат да се случат и в бъдеще, които теоретично биха могли да обърнат описаната тенденция – но вероятно не и през нашия живот“.
Освен това тя смята, че тъй като парниковите газове ще продължат да предизвикват глобално затопляне далеч в бъдещето, скоростта на изпаренията и транспирацията (физичния процес на изпаряване на водата от растенията) няма да намалее скоро.
Новото изследване също така потвърждава обяснението за леки колебания в ротацията на Земята, дължащи се на променящите се нива на влага на планетата.
„Когато прочетох това, бях много развълнуван“, споделя Луис Саманиего, професор по хидрология в Университета на Потсдам, който е написал обзорен коментар за откритието в списание Science. „Това е завладяващ пъзел от различни научни дисциплини, който дойде в точния момент, за да потвърди нещо, което преди не беше възможно да се докаже.“
Но Саманиего подчертава, че откритието не е просто интересно – то е сигнал за тревога.
„Представете си, че колебанията на планетата представляват електрокардиограма на Земята“, казва той. „Да видим този резултат е като да открием аритмия при пациента. Ако изберем да не послушаме лекаря, означава, че в момента поемаме изключително сериозен риск“