fbpx
АкцентиПсихологияЧовекът

Учените са открили преломна точка във взаимоотношенията на двойката, която сигнализира за началото на техния край

Германски психолози са открили как може да се определи предстоящия край на дадена връзка година-две преди окончателната раздяла и какви са признаците, че тя ще настъпи.

Изследване проведено от екип от Института по психология към Университета „Йохан Гутенберг“ в Майнц, Германия е установил, че края на дадена романтична връзка не настъпва внезапно. Сигналите, предшестващи раздялата се появяват за година две преди това. Метаанализът от изследването е публикуван в списанието Journal of Personality and Social Psychology.

Според резултатите от психологическото изследване, терминалният етап на връзката се състои от два етапа. Първоначално се наблюдава постепенен спад в удовлетвореността от връзката, който достига критична точка една до две години преди разпадането ѝ, след което започва терминалната фаза на разпад.

От тази преломна точка нататък настъпва бързо влошаване на удовлетвореността от връзката и въпросните двойки се насочват към раздяла“, обяснява професор Янина Бюлер от Университета в Майнц , която е провела изследването в сътрудничество с професор Улрих Орт от Университета в Берн.

Техният анализ се базира на данните от четири представителни национални проучвания, проведени съответно в Германия, Австралия, Великобритания и Нидерландия. Обществата във всички тези държави могат да бъдат охарактеризирани като WEIRD-общества (W-западни, Е-образовани, I-индустриализирани, R – богати и D-демократични), тоест техните граждани по закон са свободни да избират своя партньорски статус.

Факт е, че удовлетвореността в една романтична връзка намалява с течение на времето. Този спад е особено изразен през първите години на връзката, като отчетлив минимум често се достига след около десет години. Вместо да разглеждат процесите, протичащи от началото на една връзка, Янина Бюлер и Улрих Орт решават да анализират в своето изследване времето преди раздялата.

За всяка от четирите бази данни, обхващащи общо 11 295 души, е имало контролна група с приблизително същия брой участници – двойки, които не са се разделили. Проучванията в четирите държави са проведени за различен времеви период, вариращ от 12 до 21 години.

Във всички държави участниците били периодично молени да посочат колко удовлетворени се чувстват в дадения момент от своята романтична връзка. Използвайки наличните данни, Бюлер и Орт оценявали до каква степен удовлетвореността от връзката се променя в светлината на предстоящата раздяла.

„За да разберем по-добре как се разпадат връзките, ние ги разгледахме от гледна точка на времето до раздялата. За тази цел приложихме концепция, която се използва в други области на психологията“, казва Янина Бюлер.

Въз основа на данните от четирите национални представителни проучвания, изследователите успели да определят, че връзките могат да бъдат подложени на така наречения терминален упадък. Този спад в удовлетвореността от връзката протича в две фази.

Началната, предтерминална фаза може да продължи няколко години и се характеризира с леко намаляване на удовлетвореността от връзката.

След това следва преминаване към терминалната (или финалната) фаза, когато удовлетвореността започва рязко да спада. Тази фаза на връзката, тоест след преминаване на повратната точка, продължава обикновено между 7 и 28 месеца, ( средно между една и две години) и води до окончателната раздяла.

„Веднъж щом достигне тази терминална фаза, връзката е обречена на своя край. Това ясно се вижда от факта, че само при участниците от групата на разделилите се наблюдава преминаването през тази фаза, докато в контролната група – не,“ обяснява Бюлер.

При това се оказало, че партньорите възприемат и преживяват терминалната фаза на връзката по различен начин.

Партньорът, който е инициирал раздялата, започва да се чувства неудовлетворен много по-рано. За този, който де факто предстои да бъде изоставен, преломната точка настъпва сравнително малко преди самата раздяла и в този период той/тя преживява много рязък спад в удовлетвореността от връзката.

„Партньорите преминават през различни фази. Обикновено те не се разделят от днес за утре и въздействието на тези фази върху двамата е доста различно,“ допълва Бюлер.

Тя подчертава, че осъзнаването на тези етапи в отношенията може да предотврати възможната раздяла. Според нея в много случаи двойките търсят помощ твърде късно, т.е. когато вече са достигнали и преминали преломната точка в своята връзка.

„Затова е важно да сме наясно с тези модели на развитие във взаимоотношенията си със своя партньор. Предприемането на мерки още в предтерминалната фаза, т.е. преди да настъпи рязкото влошаване, може да се окаже доста ефективно и даже да помогне за спасяването на връзката,“ заключава Бюлер, която също така работи като психотерапевт за двойки.

Източник

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments

Харесайте ни :-)


This will close in 25 seconds

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x