Прогноза за 2025 г. от бащата на „Черният лебед“ Насим Талеб: крехки пазари и възможна криза
Авторът на бестселъра „Черният лебед:“ Насим Талеб, който предсказа кризата от 2008 г., сега предупреждава, че пазарите са изправени пред много сериозни предизвикателства. Ето някои негови мисли по повод настъпващата 2025 година.
Пазарите са в най-крехката си точка от 20 години
Насим Талеб твърди, че САЩ почти са попаднали в “спиралата на смъртта” поради националния си дълг. Още в началото на тази година той отбелязва, че сегашното състояние на финансовите пазари напомня за периодите, предхождащи големи сривове.
В по-скорошно интервю от м. октомври той описа пазара като най-крехкия от 20, може би 30 години насам. Той идентифицира като най-рискови следните ключови фактори:
Изкуственият интелект и прегретите акции. Технологичният сектор, особено компаниите, свързани с изкуствения интелект, повишиха значително стойностите си на фондовия пазар през последните месеци. Въпреки че Талеб е с положително отношение към потенциала на технологиите като например изкуственият интелект, той е скептичен относно сегашния прекален шум вдигнал се около тях. Талеб изразява известно съмнение, че тези компании ще запазят позициите си в дългосрочен план и прави паралели с „дотком балона“ от края на 90-те и началото на 2000-те години.
Глобализацията като източник на уязвимост. Според него икономиките са станали толкова взаимосвързани, че всяка местна криза бързо се разпространява в другите региони. Това прави света по-уязвим на глобални шокове, което прави прогнозирането по-трудно.
Голямо дългово бреме. В САЩ нивото на дълга е достигнало 34,14 трилиона долара , тоест около 100 хиляди долара за всеки жител на САЩ и представлява 124% от БВП на страната. Според Талеб това, в съчетание с възможни външни шокове, може да доведе до ефекта на „спирала на смъртта“ върху икономиката.
Талеб подчертава, че кризите обикновено се случват неочаквано. В началото на нестабилни периоди инвеститорите са предпазливи, но след това забравят за рисковете и започват да пренебрегват предпазните мерки. Според него царящата самоувереност на пазарите много напомня на ситуацията преди предишни сривове.
През последното десетилетие инвеститорите свикнаха с ниските лихвени проценти и се фокусираха върху по-рисковите активи. Но с нарастването на лихвите, наблюдавано през последните години, тази стратегия може да стане опасна. Талеб смята, че много от участници те на фондовите пазари продължават да подценяват необходимостта от прилагането на по-консервативни инструменти.
Прогноза за 2025 г.: предпазливостта ще е основният съюзник
Талеб препоръчва на инвеститорите да се подготвят за най-лошото и да наблегнат на хеджирането, тоест да се защитят финансовите инвестиция чрез намаляване на риска чрез сделки, които покриват евентуални загуби от основната инвестиция. В компанията Universa Investments, където той работи като научен консултант, която управлява хедж фондове и е специализирана в защита срещу внезапни пазарни сривове, определят настоящата ситуация като една от най-опасните от десетилетия насам. Основателят на компанията Марк Шпицнагел отбелязва, че сегашното рали (бързо нарастващи цени на активите) може да бъде последвано от най-сериозния пазарен срив от 1929 г. Според експертите на компанията причината ще бъде в комбинацията от няколко ключови фактори: високи дългови нива, прегряване на фондовия пазар и възможни кризи в кредитните системи.
По мнението на Талеб, 2025 година може да стане годината, в която онези, които не са подготвени за неочакваното, да се окажат в сериозно неизгодно положение. Основният урок, който предлага Насим Талеб, е: готовността за най-лошото и предпазливостта винаги са по-добри от безразсъдния оптимизъм.
„Антикрехкост“ в глобалните системи
В допълнение към икономическите прогнози Насим Талеб редовно акцентира на още нещо: много от неговите прогнози и идеи са свързани с неговата концепция за „антикрехкост“, залегнала в друг негов бестселър „ Антикрехкост: Как да извлечем полза от хаоса“.
Той подчертава, че не само финансовите и икономически системи, но и биологичните и екологичните системи се нуждаят от допълнителна устойчивост, за да се справят с неочаквани шокове като финансови и икономически кризи или изменение на климата и пандемии.
Талеб отбелязва, че успешните системи са не само устойчиви на сътресения, но също така могат да стават по-силни в условията на неопределеност. Например глобалната икономика и веригите за доставки се адаптираха след пандемията от COVID-19, за да станат по-малко зависими от отделни доставчици, укрепвайки своята устойчивост към бъдещи кризи. Като подобен пример могат да се посочат и енергийните кризи от 70-те години на миналия век, след които светът започна да разнообразява своите енергийни източници и доставчици.
Талеб настоява за създаване на системи, които не само издържат на стрес, но и се възползват от хаоса. Подобни механизми, според него, ще определят решенията на световните лидери през следващите няколко години.